Ukraina mposht Skocinë në një ndeshje emocionuese dhe arriti në finalen e ‘Play-off’ kundër Uellsit

145

Kombëtarja e Ukrainës kaloi në finale të kualifikueseve të Kupës së Botës në Katar pasi mundi Skocinë me rezultat 3-1 në Glasgow.

Më në fund ukrainasit zhvilluan një ndeshje kompetitive sonte, pasi ky duel u zgjat për shkak të situatës së njohur në vendin e tyre. Për të gjitha këto, emocionet nuk kanë munguar në njoftimin e ndeshjes, por gjatë gjithë ndeshjes.

Ukraina e nisi mjaft mirë ndeshjen dhe në minutën e 33-të kaloi në avantazh me anë të Jarmolenkos.

Pjesa e parë u mbyll me këtë rezultat, ndërsa në të dytën u shënuan edhe tre gola të tjerë.

Katër minutat lojë i mjaftuan Ukrainës për të dyfishuar avantazhin, me anë të Yaremchuk.

Vetëm tre minuta më vonë Gordon shpëtoi sërish Skocinë duke mbrojtur gjuajtjen e Jarmolenkos dhe skocezët kërcënuan më rrezikshëm për herë të parë në minutën e 67-të kur McGinn humbi një rast të mirë. Skocia arriti të zvogëlojë rezultatin në minutën e 79-të me McGregor, por nuk pati kohë për një kthesë, kështu që ukrainasit mund të festonin. Ukraina shënoi edhe një herë me anë të Dobvik për ta çuar rezultatin e përgjithshëm në 3-.

Ukraina do të luajë kundër Uellsit në finalen e raundit kualifikues të Kupës së Botës, i cili mposhti Austrinë në mars.

Rezultati dhe golashënuesit:

Skoci – Ukrainë 1: 2 (McGregor 79 ‘- Yarmolenko 33′, Yaremchuk 49′, Dobvik 90 + 5’)