Historike, klubi anglez kualifikohet për herë të parë në Europë

131
Sigal

Brighton fitoi 3-1 përballë Southamptonit, duke siguruar për herë të parë në histori pjesëmarrjen në Europë.

Skuadra e Roberto De Zerbit ka siguruar zyrtarisht Conference League, ndërkohë që pret vetëm matematikën për t’u kualifikuar në Europa League.

Irlandezi Evan Ferguson i dhuroi Brightonit avantazhin e dyfishtë me dy golat e tij në pjesën e parë.

Mohamed Elyounoussi shkurtoi për “Shenjtorët”, tashmë të rrëzuar në Championship. Por, vendasit reaguan dhe vulosën fitoren falë golit të Pascal Gross.

61 pikë dhe vendi i gjashtë për Brightonin, një nga skuadrat me futbollin më të bukur gjatë këtij edicioni në ishull.