Çështja ‘Babale’, gjykata lë në fuqi masën për të akuzuarit

435
Sigal

Gjykata e Tiranës ka lënë në fuqi masën e sigurisë “Detyrim paraqiteje” për gazetarin Jetmir Olldashin, ndërsa në burg ka lënë edhe Albert Veliun. Gjykata ka lënë në fuqi gjithashtu dhe vendimin “Arrest me burg” për Fredi Alizotin.

Kujtojmë se Gjykata e Shkallës së Parë për Krime të Rënda caktoi masës e sigurisë “arrest në burg” për shtetasin Albert Veliu, si i dyshuar për kryerjen e veprat penale të “Kallëzimit të rremë” dhe “Kalimit të paligjshëm të kufirit”.

Gjithashtu ‘arrest me burg’ gjykata ka vendosur edhe  për shtetasin Fredi Alizoti, si i dyshuar për kryerjen e veprës penale të “Kallëzimit të rremë, në bashkëpunim”. Ndërkohë masa ‘detyrim paraqitje’ është dhënë për gazetarin Jetmir Olldashi, i cili bëri publikimin e videopërgjimit “Babale”.

Veliu është personi që denoncoi publikisht në një intervistë për gazetarin Jetmir Olldashi, publikuar nga Partia Demokratike se vëllai i Fatmir Xhafajt ishte i përfshirë në trafik droge.