Qeveria zviceriane do të lehtësojë më tej kufizimet në 11 maj

100

Qeveria zvicerane ka njoftuar se do të lehtësojë më tej kufizimet në lidhje me koronavirusin që nga 11 maj.

Restorantet, institucionet kulturore dhe sportive dhe dyqanet do të lejohen të hapen, tha presidenti zviceran, Simonetta Sommaruga në një konferencë shtypi në Bern.

Edhe shkollat ​​fillore dhe të mesme gjithashtu do të hapen më 11 maj. Do të ketë lehtësim të kufijve dhe do të rritet edhe qarkullimi i transportit publik.

Një fazë e tretë e e lehtësimit të masave do të ndodhë në 8 qershor, me kushtin që përhapja e koronavirusit të jetë nën kontroll.