Dosja 339, SPAK lëshon 22 urdhër arreste, mes tyre funksionarë lokalë

151
Sigal

Gjykata Kundër Korrupsionit dhe Krimit të organizuar ka lëshuar 22 urdhër arreste për dosjen e shumëpërfolur “339”, e cila ka të bëjë me vjedhjen e votave, laboratorin e kokainës në Has dhe një sërë çështjesh të tjera.

Urdhër -arrestet janë lëshuar me kërkesë të SPAK.

Në mesin e urdhër arresteve janë edhe disa zyrtarë lokal si dhe persona të tjerë të cilët janë të implikuara në një nga çështjet e sipërpërmendura.

Mësohet se jo të gjithë urdhrat janë arrest me burg. Në mesin e tyre ka vendime me arrest shtëpie, por edhe detyrim paraqitje.

Ky operacion është zhvilluar gjatë orëve të natës, në Tiranë dhe Durrës, ndërsa për këtë dosje ka patur edhe më herët të arrestuar.

“Dosja 399” është ndarë në disa fraksione ku po hetohet trafiku i drogës dhe shitblerja e votave.