Arabia Saudite ofron shifrën e ‘çmendur’ për Benzeman, kontratë 2-vjeçare për sulmuesin francez

124
Sigal

Arabia Saudite siç duket ka hapur ‘thesin’ për sulmuesin francez të Real Madridit, Karim Benzema. Fituesi i Topit të artë, është nën kontratë me Merengues deri në vitin 2024, por sauditët po e ‘mbulojnë’ atë me miliona për të arritur në Riad. Kur Karim Benzema fitoi Topin e Artë të parë në karrierën e tij pak muaj më parë, kontrata e asit francez me Real Madridin u rinovua automatikisht deri në vitin 2024.

Francezi po arkëtonte një sezon mbresëlënës (2021-2022) ku ishte lideri i padiskutueshëm i “mbretëreshës” dhe qëndrimi i tij ishte i dhënë… Megjithatë, muajt e fundit situata ka ndryshuar dhe Benzema ka një ofertë tepër joshëse. në duart e tij.

Sauditët (nuk dihet ende për cilin ekip po flasim) i ofrojnë 100 milionë në vit për një kontratë dyvjeçare, plus bonuse që do të kenë të bëjnë me përfshirjen e tij në ofertën e Botërorit 2030 (teorikisht së bashku me Egjiptin dhe Greqinë), ndërsa do të financojë edhe një sërë aktivitetesh të tij bamirëse. Oferta është e barabartë me atë që kanë marrë Cristiano Ronaldo dhe Benzema.