61 kryetarë të rinj për PS-në, Gjiknuri: 28 degë do të drejtohen nga gra dhe vajza

189
Sigal

Sekretari i Përgjithshëm i PS, Damian Gjiknuri ka deklaruar për mediat ditën e sotme se pas përmbylljes së një procesi 30 ditor, ishin zgjedhur kryetarët e rinj të PS nëpër 61 degë të vendit.

Në një bashkëbisedim me gazetarët pas përfundimit të mbledhjes së kryesisë së PS, Gjiknuri tha se risi ishte fakti që 28 degë të PS do të drejtoheshin nga gra dhe vajza.

Damian Gjiknuri: Po mbyllim një proces 30 ditor me dëgjesa të të gjitha kandidatëve për kryetarë të PS. Një proces që u ndoq nga një grup pune. Pati një interes të madh nga anëtarët e PS për të kandiduar që shprehën vullnetin e tyre. Rreth 30 % e tyre ishin gra dhe vajza përgjithësisht moshë e re. Pra pjesëmarrja është jashtëzakonisht aktive. Nga procesi që përfundoi mund të them që është një risi që duhet përshëndetur, janë 28 degë që do drejtohen nga gra dhe vajza. Një risi që PS po e aplikon edhe në nivel të drejtimit të bashkisë.

Për herë të parë kishim mundësi të dëgjonim kandidatë që me vullnetin e tyre prezantoni n platformat e tyre. Qëllimi është të kemi një PS të fortë të organizuar dhe një parti që debati zhvillohet brenda dhe që duhet ta kthejë vetën e saj në platformën e saj. Ne përfaqësojmë shumicën e shqiptarëve. Rinovim të plotë të partisë deri vjeshtë.

Partia Socialiste ka zbardhur emrat e rinj te kryetarëve të degëve për 61 bashki. I vetmi kryetar me një staturë të lartë politike është Erion Veliaj, i cili do të vazhdojë të jetë sërish kryetari i PS për Tiranën.

EMRAT

Qarku Shkodër- Ilmi Lakti Miral Petani

Fushë Arrës-Ervin Doda-

Bashkia Has-do të përsëritet procesi

Tropojë-Egzon Bashkshkurtaj

Bulqizë- Albion Gjini

Klos -Armando Gjini

Mat-Hasan Pasha

Durrës-Luan Zaza

Krujë-Redon Roshi

Shijak-Fatmir Poshi

Tiranë-Erion Veliaj

Kamëz-Sejbeta Sulejmani

Kavajë-Marinela Hajdiaj

Rrogozhinë -Lutfi Hashari

Belsh-Maringlen Bali

Peqin-Bukurosh Maçi

Librazhd-Fatbardha Qatja

Përrenjas-Haxhi Çollaku

Berat-Valbona Zylyftari

Kuçovë-Gentjan Qafoku

Polican-Erjon Zylyftari

Skrapar-Edmond Ymeri dhe Sara Kuçova

Maliq-Rudina Brego

Korçë-Anxhela Tao dhe Petrika

Devoll-Genti Lakollari dhe Blerina Sinanaj

Kolonjë-Eraldo Xhelili

Gjirokastër-Gentjan Llogo dhe Mihare Lata

Përmet-Ervin Tuçi

Këlcyrë-Hodjan Selmani

Memaliaj-Edmonda Harizi

Vlorë-Admir Malaj

Selenicë-Nertil Bellaj

Delvinë-Izet Sinaj

Finiq-Selam Kajolleri

Sarandë-Elron Gjoni

Konispol-Kristo Mallanezi

Lezhë-Florian Gjini

Kurbin-Venad Pale

Rrëshen-Marjana Prenga

Lushnje-Merjeme Dervishi Erges Krakulli

Divjakë-Agim Maka

Patos-Artjol Hoxhaj dhe Suela Hoxhaj

Dibër-bashkëkryetar Daniel Gjura dhe Alma Selami