Sulmi terrorist me 85 viktima në Somali, Al-Shaabab merr përgjegjësitë: Kishim në shënjestër turqit

289
Sigal

Një sulm me një kamion i kamufluar si bombë i cili shkaktoi 85 të vdekur është marrë përsipër nga dega e Al- Kaeda-s në Somali, Al-Shaabab.

Sipas zëdhënësit të kësaj organizate terroriste, Sheikh Ali Mohamud Rageh, sulmi kishte për shënjestër turqit të cilët po transportoheshin nga trupat somaleze jashtë Mogadishu.

Po ashtu Rageh shprehu ngushëllimet për familjet e qytetarëve të vdekur nga sulmi të cilët nuk ishin në shënjestrën e Al- Shaabab.

Sulmi ndodhi në 30 dhjetor të 2019 dhe prej asaj dite qeveria somaleze dhe Forcat e Shteteve të Bashkuara të Afrikës si kundërpërgjigje kanë sulmuar baza të Al- Shaabab.
Nga sulmi ngelën 140 persona të plagosur dhe 85 të vdekur.

Prej të plagosurve disa janë transportuar për mjekim më të specializuar në Turqi dhe disa në Katar.