Ja lista e shteteve të pa prekura nga koronavirusi

483
Sigal

Pacienti i parë me koronavirus u shpall në Kinë në fund të vitit 2019, ndërsa tani pandemia ka arritur në më shumë se 120 shtete.

Megjithatë, ka disa vende që nuk kanë raste të koronavirusit (të paktën, deri më tani).

Kina është vendi më i prekur me më shumë se 81 mijë raste (deri në këtë të martë, 17 mars), pasuar nga Italia me 28 mijë, Irani me 15 mijë, Spanja me më shumë se 11 mijë, Koreja e Jugut me më shumë se 8.300, Gjermania me 7.700, Franca me 7.700 dhe Shtetet e Bashkuara me 4.700.

Ndërsa autoritetet po forcojnë masat e sigurisë, të cilat përfshijnë karantinat për mbylljen e kufijve dhe anulimin e fluturimeve, ka disa vende dhe territore ku shpërthimi nuk ka ndodhur ende.

Kjo është një listë e përkohshme, në të cilën ishte përfshirë Mali i Zi por në orët e pasdites u konfirmuan dy raste edhe atje.

Shtetet e paprekura nga koronavirusi:

Angola

Belize

Birmani

Botsvanë

Burundi

Cape Verde

Çad

Komora

Koreja e Veriut

Republika Dominikane

El Salvador

Eritrea

Fixhi

Gambia

Granada

Guinea-Bissau

Haiti

Ishujt Marshall

Ishujt Solomon

Kiribati

Kirgistan

Laos

Lesoto

Libi

Madagaskar

Malawi

Mali

Mauricio

Mikronezi

Mozambik

Nauru

Nikaragua

Niger

Palau

Papua Guinea e Re

Samoa

Sierra Leone

Sudani i Jugut

Siria

Taxhikistan

Timori Lindor

Tonga

Turkmenistan

Tuvalu

Uganda

Uzbekistan

Jemen

Xhibuti

Zambia

Zimbabve