Si ti parandaloni strijat dhe çfarë të bëni nëse ju kanë dalë

1240

Shenjat e strijave që duken si plagë të bardha dhe të purpurta prekin pothuajse 90% të grave pas shtatzënisë. Por ato mund të shfaqen edhe tek adoleshentët. Këto shenja mendohen si një problem dhe secili mendon si të shpëtojë prej tyre.

Në këtë artikull, ne kemi vendosur t’ju tregojmë disa metoda efektive për ti bërë ballë. 

Strijat ndodhin kur lëkura është tërhequr nga rritja e shpejtë. Ato shfaqen jo vetëm tek gratë pas shtatzënisë, por gjithashtu:

  • Tek atletë të cilët janë shumë aktivë fizikisht
  • Bodybuilders të cilët fitojnë dhe humbasin peshë
  • Njerëzit që marrin steroide
  • Njerëz që kanë humbur peshë me shpejtësi
  • Njerëz që kanë fituar peshë me shpejtësi
  • Njerëz që kanë kaluar kirurgji të zmadhimit të gjoksit
  • Njerëzit me lëkurë të hollë
  • Njerëzit që kanë një predispozitë gjenetike
  • Njerëzit me probleme hormonale

Produktet më popullore që pretendojnë të heqin qafe shenjat e strijave janë thjesht një mashtrim ose mit. Po, nëse doni të parandaloni shenjat, këto produkte punojnë me të vërtetë mirë. Produktet kozmetike që përmbajnë tretinoin, kolagjen dhe acid hialuronik nuk do t’ju ndihmojnë të hiqni qafe shenjat pavarësisht nga vetitë e tyre.

Vajrat (kokosi, bajameje, ulliri, ato me vitaminë E, vaj shea dhe të tjerë) nuk do të fshijnë shenjat edhe nëse masazhoni rregullisht lëkurën. Bimët mjekësore të tilla si aloe nuk mund të heqin plagët, edhe nëse përfaqësuesit më të mençur të mjekësisë tradicionale premtojnë se i heqin.

Për fat të keq, është e pamundur të heqësh qafe shenjat e strijave. Nga ana tjetër për fat të mirë kjo nuk është aq e keqe, sepse plagët nuk ndikojnë në shëndetin tonë. Por nëse këto shenja ju bëjnë të ndiheni keq mund të përpiqeni t’i bëni ato më pak të dukshme.

Nëse i kushtoni vëmendje të mjaftueshme problemit tuaj, ju mund ta bëni situatën më mire, pa dalë fare nga shtëpia. Kafja, mjalti dhe sheqeri  mund të ndihmojnë thjesht sepse këto produkte janë skrabe. Ata heqin shtresën e sipërme të plagëve dhe ngadalë bëjnë shenjat e strijave të zbehen.

Sigurisht, ju mund të merrni një rezultat perfekt me ndihmën e një kirurgu. Ka shumë metoda për të ndihmuar në luftën kundër shenjave të strijave duke përdorur teknologjinë moderne.

-Procedurat e lëkurës nënkuptojnë efektin e substancave agresive kimike. Në shumicën e rasteve mund të përdoret anestezi lokale.

-Microdermabrasion. Kjo është një procedurë mjaft e dhimbshme, pasi heq disa shtresa të epidermës me ndihmën e kristaleve të oksidit të aluminit. Metoda duhet të detyrojë lëkurën më të re të rritet shpejt.

Laser. Terapia me laser është një nga metodat më të reja dhe më efektive kundër shenjave të shtrirjes. Ndonjëherë procedura kryhet nën anestezi të përgjithshme. Sa për përparësitë, nuk është aq e shtrenjtë dhe ka një shans të ulët për të pasur ndonjë reagim negativ.

Operacion plastik. Ndonjëherë njerëzit kthehen në këtë metodë të heqjes së lëkurës së dëmtuar. Operacione të tilla janë mjaft të shtrenjta dhe kërkojnë më shumë kohë për t’u rikuperuar.

Mezoterapia. Është mjaft e përshtatshme nëse doni të parandaloni shenja e strijave dhe është mënyrë më efektive se kremrat që përmbajnë të njëjtat substanca.