Tërmeti ‘shkund’ Iranin, lëkundje deri në Emirate

188

Një tërmet i fortë  ka tronditur jugun e Iranit, pranë Gjirit Persik. Lëkundjet e tërmetit raportohet se janë ndierë edhe në Emiratet e Bashkuara Arabe. Tërmeti ndodhi në orën 2:24 të orës lokale në provincën jugore bregdetare të Hormozgan, shkruajnë mediat iraniane, duke cituar Institutin e Gjeofizikës në Teheran.

Pavarësisht se nuk pati raportimi të menjëhershme për viktima, sipas Shoqatës së Gjysmëhënës së Kuqe të Iranit të paktën dy persona janë plagosur

Ndërkohë sipas shërbimeve të emergjencës, disa skuadra dhe helikopterë janë vendosur në vend.