Guri ‘dhemb për dhëmb’ me Ministren e Drejtësisë: Tani behu trime dhe trego…

303

Anëtarja e Kryesisë së LSI-së Elona Guri ka reaguar ndaj Ministres së Drejtësisë lidhur me replikat e saj me Monika Kryemadhin.

Guri nëpërmjet një postimi në Facebook ka kërkuar që Gjonaj të tregojë arsyen e vërtetë pse burri i saj u largua nga tatimet.

Sipas Gurit, bashkëshoriti i saj u largua për korrupsion dhe shantazh ndaj bizneseve.

“Tani bëhu trime dhe tregojua arsyen,po nuk e munde dot frikën të ndihmoj unë: u hoq për korrupsion dhe shantazh ndaj biznesësve, që donte tu grabiste mundin dhe gjakun”

Më tej Guri shkruan se dhjetra punonjës në ministrinë e drejtësisë kanë fituar gjuqet por ministrja nuk  kthen në punë por u bën shantazhe me anë të sigurimi të shtetit.

“Po dhjetra punonjës në ministrinë e drejtësisë, që kanë fituar gjyqet, që ti moj pulë e rilindjes nuk i kthen në punë sipas ligjit, por u bën shantazhe si të sigurimit të shtetit me ata që të kanë mësuar dhe që ti i di , këtu në mëmëdhe, por edhe në Kosovë”.

Pergjigje per pulen e kryeministrit ne ministrine e drejtesise

Zonja pule tregoju njerezve perse u hoq burri yt nga tatimet dhe pikerisht nga Komisioni Disiplinor i Drejtorise se Pergjithshme te Tatimeve dhe me firmen e Drejtores se Pergjithshme te Tatimeve Briseida Shehaj.

Tani behu trime dhe tregojua arsyen,po nuk e munde dot friken te ndihmoj une: u hoq per korrupsion dhe shantazh ndaj biznesesve, qe donte tu grabiste mundin dhe gjakun.

Edhe gjyqet i fitoi fet e fet se kishte ty minister te rilindjes, ndersa qindra te tjere torturohen me vite per te drejten e tyre.

Po dhjetra punonjes ne ministrin e drejtesise, qe kane fituar gjyqet, qe ti moj pule e rilindjes nuk i kthen ne pune sipas ligjit, por u ben shantazhe si te sigurimit te shtetit me ata qe te kane mesuar dhe qe tI i di , ketu ne memedhe, por edhe ne Kosove.

Ketyre punonjesve kur s’ja dole dot ndryshe per ti hequr, u cove auditin e ministrise se financave te vajzes se tezes tende, qe e ke sekretare te pergjithshme se keshtu jeni ju te rilindjes nepotizem i gjalle.

Doje ti hiqje me cdo kusht se shikonin bemat e tua te gjithfarshme dhe te nxirrnin bojen krejt, me shume se c’te ka dale dhe c’do te te dale…

Punonjesve te thjeshte u shqeve tu heqesh edhe buken kurse Nezar Seitajt I dhe letren qe te bente pushime ne Itali.Mos fli e qete se Nezari do te te lere akoma edhe per shume kohe pa gjume….

Do sqarohet pune e Nezarit shume afer eshte,atehere presim te te shohim cpergjigje do japesh,por sdo te na e japesh neve por SPAK¬-ut qe do te vonoje fare pak qe te shkoje ne vend.

Naten e mire.Ndjese e ku ke gjume te le Nezari ty te flesh ???