Futbolli Brazilian në zi, ndahet nga jeta Coutinho

362

Është shuar në moshën 75-vjeçare, ish-ylli i Santos dhe Kombëtares braziliane, Antonio Wilson Vieira Honorio, i njohur si Coutinho,

Honorio vuante nga një sëmundje e rëndë, e cila rezultoi fatale për të.

75-vjeçari është një legjendë te skuadra e Santos, ku me 370 golat e shënuar me bardhezinjtë mban vendin e tretë në listën e golashënuesve të klubit brazilian.

Image

Coutinho fitoi dy herë i Copa Libertadores ndërsa fitoi dy Kupa Interkontinentale dhe gjashtë tituj të kampionatit brazilian.

Gjithashtu, ai ishte pjesë e Kombëtares braziliane kur kjo skuadër arriti të triumfojë në Kupën e Botës 1962, por një dëmtim i rëndë e la jashtë turneut.