“Shkrepse për institucionet” Rama mesazh Vuçiç: Çfarë do ambasadori rus në kufirin me Kosovën?

157
Sigal

Kryeministri Edi Rama gjatë konferencën me Albin Kurtin në Kosovë, i është drejtuar me një mesazh kryeministrit Edi Rama duke i kërkuar t’i sqarojë se çfarë kërkon ambasadori rus në kufirin me Kosovën.

Më tej Rama e ka cilësuar ambasadorin rus në Serbi si shkrepëse për institucionet.

“Nuk kam pasur një bisedë me Vuçiç. Apo si shpesh herë shqiptarët nga Kosovan në rrjetet sociale thonë “me vëllaun tim Vuçiç”. Sepse këtu nuk ka asgjë për të ndërmjetësuar sepse e drejta është me Kosovën. Ne jemi në krah të Kosovës. Leximi i njësive special si një arsye për të bërë teatër në Serbi është i gabuar. Ta përfytyrojë edhe vëllau jem atje.

I takon Kurtit të marrë vendimet e duhura për të çuar përpara dialogun. Unë e kam mbështetur si një klithëm të drejtë për të shtruar një problem të drejtë për mosrespektimin nga Serbia. Ajo tarifë u kthye në litar në këmbët e Kosovës sepse kaloi në një problem më të madh se vetë problem.

Albini dhe të gjithë kolegët këtu e kanë largpamësinë për të shmangur një gjë të tillë. Ato djegiet e institucioneve nuk i provokojnë forcat legjitime të qeverisë së Kosovës por marrja peng e serbëve në Kosovë në kushtet e një dialogu që nuk ecën ashtu si duhet. Jam i bindur që dialogu është e vetmja rrugë. Çfarë do ambasadori rus? Imagjinoni që ambasadori amerikan të shkonte në kufi. Ky është një teatër. Është shkrepësja që ndez institucionet”, tha Rama.