Media franceze: Në Shqipëri, protesta kundër “korrupsionit dhe krimit të organizuar”

407
Sigal

Gazeta franceze “Liberation” i ka kushtuar një artikull të gjatë protestës së opozitës ditën e shtunë në Tiranë. Me mijëra qytetarë demonstruan të shtunën në Tiranë me thirrjen e opozitës për të kërkuar largimin e Kryeministrit socialist Edi Rama. Në Shqipëri, në rrugë kundër “korrupsionit dhe krimit të organizuar” Fotografia ishte e bukur, por nuk zgjati. Përpara kamerave televizive, gratë e reja ofrojnë lule për oficerët e policisë, nën zemrat e kuqe të Ditës së Shën Valentinit. Pastaj, atmosfera u bë e tensionuar pasi mijëra njerëz u mblodhën në bulevardin kryesor të kryeqytetit shqiptar. Ata iu përgjigjën thirrjes së partive të krahut të djathtë të opozitës, duke kërkuar largimin e kryeministrit Edi Rama. Ata akuzojnë kreun e qeverisë se është i korruptuar dhe ka lidhje me krimin e organizuar. Emiljano, 36 vjeç, erdhi nga një qytet i vogël në veri të Tiranës. “Unë, jetoj me gjithë familjen time me 140 euro në muaj, me indinjatë. Dhe ne jemi gjithmonë e më shumë të taksuar! Por ai (Kryeministri) jeton në luks me miqtë e tij të krimit të organizuar!” Në turmë, militantë të shumtë më pankarta në duar ku bien në sy, “Shqipëria shqiptarëve, jo oligarkëve,” “Ky është fundi i qeverisë së banditëve”. Slogani “Rama, ik!” duket rregullisht. Në pjesën e përparme të protestës, disa hedhin në drejtim të policisë edhe bojë. Megjithë thirrjet për qetësi në megafon, dhjetëra protestues arrijnë të thyejnë me forcë kordonin e policisë që i ndan ata nga zyra e Kryeministrit. Dy herë ata përpiqen të thyejnë dyert e ndërtesës. Disa dritare janë thyer, por protestuesit janë zmbrapsur nga kanalet e ujit dhe gaz lotsjellës. Tensioni mbetet i gjallë për disa orë. Në total, 19 persona, duke përfshirë 9 anëtarë të policisë dhe 2 gazetarë, janë lënduar. Megjithë reformën e vazhdueshme të drejtësisë, Shqipëria është tani një nga studentët më të keq evropianë, sipas renditjes më të fundit të Transparency International. Edhe më keq, partia e tij akuzohet rregullisht për lidhje me “krimin e organizuar”. Dyshimet e rifituara kohët e fundit nga një sondazh i “Zërit të Amerikës”, i botuar në fund të janarit mbi legjislativin 2017, ku Partia Socialiste mori një shumicë absolute. Këto dyshime për blerjen e votave shqetësuan opozitën, ndërsa zgjedhjet lokale të rëndësishme janë caktuar për në fund të qershorit.