Krenare te jem mbesa e ketyre patrioteve qe punuan deri ne fund per Komb e Atdhe.

325
Nga Enxhi Turtulli
“Elez Isuf Ndreut ,Prijesit legjendar te dibraneve dhe te gjithe shqiptareve,i cili luftoi kunder te gjithe pushtuesve te vendit , qe njohu gjate gjithe jetes se tij. Burrit te kombit , diplomatit dhe atdhetarit te shquar qe luftoi heroikisht dhe udhehoqi beteja te shumta per pavaresine e vendit, moscopetimin e trojeve Shqiptare,bashkimin kombetar dhe mbrojtjen e shtetit shqiptar”. Ne ato vite kulla e Elez Isuf Ndreut ne Sllove te Dibres, u be nje nga qendrat kryesore te levizjes atdhetare te Shqiperise verilindore dhe aty mblidheshin burrat e njohur dhe me emer te madh nga te gjitha krahinat e vendit si: Isa Boletini, Hasan Prishtina e Bajram Curri.
Elez Isufi dhe Sufe Xhelili, dibranet te cilet nuk kursyen as pasuri, as shtepi as femije e as jeten e tyre per atdhe,Sot jane nderuar me Dekoraten e Flamurit Kombetar nga Presidenti i Republikes Z.Ilir Meta.