Publikohen rezultatet befasuese nga planeti Mars: Nuk kishte thjesht ujë por..

675
Sigal

Shkencëtaret nga Franca, Amerika dhe Britania, nën udhëheqjen e profesorit astrofizikant Edëin Cayt nga Universiteti i Chicagos kanë publikuar në revistën prestigjioze “Science Advances” fotografitë e reja të satelitit që tregon se në planetin Mars ka pasur jo thjesht ujë por lumenj.

Sipas analizës gjeopolitike dhe astrofizike kuptohet se para 1 milion vitesh Marsi kishte ujë dhe me shumë mundësi edhe jetë, gjë që ende nuk është konfirmuar. Sipas analizave të fotografive, sasia e ujit në Mars ishte 3 herë me shumë se uji në Tokë dhe kjo krijon idenë që klima e Marsit mund të jetë sërish e jetueshme.

Ky studim me siguri do nxisë edhe shkencëtarë të tjerë të eksplorojnë magjinë e pafundme të hapësirës.