VIDEO/ “Mister” në Luhansk, raketa ruse ndryshon trajektoren me 180 gradë dhe godit bazën nga ku u lëshua, çfarë i ndryshoi trajektoren

119
Sigal

Është konsideruar një “mister” videoja e shfaqur pas lëshimit të një rakete të mbrojtjes ajrore ruse në rajonin e Luhansk, duke u kthyer 180 gradë në ajër për t’u përplasur pothuajse në vendin e saktë nga ku u lëshua.

Videoja u raportua se është filmuar në orët e para të mëngjesit të sotëm pranë qytetit Alchevsk, rreth 55 milje në jug të Severodonetsk, ku luftimet më të ashpra kanë qenë të ndezura.

Raportet tregojnë se sistemi raketor i mbrojtjes ajrore – ndoshta një S300 – operohej nga separatistët pro-rusë ukrainas nga Republika Popullore e Luhanskut.

Shkaku i mosfunksionimit nuk është i qartë, me disa spekulime se mund të jetë për shkak të hakimit ose bllokimit nga një dron ukrainas, ndonëse kjo konsiderohet e pamundur.

Videoja tregon raketën duke krijuar një shpërthim të madh në përplasje dhe duke bërë dush zonën përreth në një kaskadë të shndritshme shkëndijash, që mendohet se është shkaktuar nga shpërthimi i karburantit të raketës që nuk është shpenzuar në fluturimin e saj.