Vaksina nuk do të thotë fund i distancimit social / Flet mjeku i qeverisë në Mbretërinë e Bashkuar

176
Sigal

Zëvendës shefi mjekësor për Anglinë ka paralajmëruar se edhe për ata që janë vaksinuar, masat e distancës sociale ka të ngjarë të qëndrojnë për disa muaj.

Në një konferencë për shtyp, Profesor Jonathan Van-Tam tha se njerëzit nuk mund të “braktisnin sjelljen e respektimit të masave” pasi të merrnin vaksinën e koronavirusit, derisa të përcaktohet se ata nuk mund të përhapin virusin.

Van-Tam tha se publiku do të duhet të presë të paktën “dy ose tre muaj” për të rifituar liritë e tyre për të parë nëse vaksinimet do të jenë efektive në ngadalësimin e transmetimit të virusit.

Mjeku i lartë tha që njerëzit nuk duhet të mendojnë se “pas dozës së dytë të vaksinës tuaj, është në rregull të braktisësh masat”.

“Fatkeqësisht, është një pamje mjaft e zymtë dhe dëshpëruese për momentin. Situata në Mbretërinë e Bashkuar është e pasigurt në shumë pjesë tashmë, veçanërisht në juglindje dhe Londër, “tha profesori.

“Është pothuajse me siguri e vërtetë që Sistemi Kombëtar Shëndetësor ende nuk ka parë ndikimin e infeksioneve që do të kenë ndodhur gjatë festimeve në Ditën e Krishtlindjes. Dhe kjo, për fat të keq, është gjithashtu mjaft e matur, “shtoi ai.

Qeveria aktualisht po studion efektin e vaksinës së koronavirusit për të kuptuar nëse njerëzit e vaksinuar do të kenë më pak të ngjarë të bëhen transportues asimptomatik.

Van-Tam tha se ndërsa është “shumë e mundshme” që vaksinat të parandalojnë që një individ të sëmuret nga virusi, sidoqoftë aktualisht është e paqartë nëse ata mund të transmetojnë virusin, duke thënë se “fraza magjike” e re do të jetë “transmetimi”.

Grupi Këshillimor Shkencor për Emergjencat (Sage) gjithashtu ka paralajmëruar që nëse njerëzit e vaksinuar marrin më shumë liri pas dozës së tyre, atëherë fitimet fillestare të përhapjes së vaksinave mund të zvogëlohen.

Paralajmërimet erdhën ndërsa qeveria njoftoi se rregullatorët kishin miratuar vaksinën AstraZeneca / Universiteti Oxford dhe është vendosur të dalë në fillim të janarit.

Ngjashëm me vaksinën Pfizer / BioNTech, goditja e Oksfordit do të ketë nevojë për dy doza. Sidoqoftë, Sekretari i Shëndetësisë Matt Hancock tha se “njerëzit marrin mbrojtje pas dozës së parë”.

Profesor Van-Tam tha se vetëm dy persona gjatë provave të vaksinës u sëmurën me virusin, por tha se ata ka shumë të ngjarë ta kishin virusin para se të vaksinoheshin.

Të Mërkurën, Sekretari i Shëndetësisë njoftoi se rreth 78 përqind e popullsisë së Anglisë do të zhyten në kufizimet e bllokimit të Tier 4, pas një rritje të rasteve të koronavirusit.

Duke mbrojtur vendimin e tij, Hancock pretendoi se të Martën u regjistruan 53,135 raste të reja të koronavirusit .

Profesor Van-Tam tha se shumica e rasteve të reja vijnë nga lloji i ri i virusit, duke deklaruar se: “Përqindja e testimit pozitiv me variantin e ri po rritet me një shkallë shumë të konsiderueshme”.

Studimi ngre alarmin / Fëmijët që përdorin mbi 7 orë në ditë pajisjet teknologjike pësojnë dëmtime në tru