Rusia akuzon SHBA-në për shtyrjen e bisedimeve rreth armëve bërthamore

65
Sigal

Një zyrtar i Kremlinit ka akuzuar SHBA-në për shtyrjen e bisedimeve në lidhje me armët bërthamore.

“Në të gjitha fushat, ne vërejmë nivelin më të lartë të toksicitetit dhe armiqësisë nga Uashingtoni. Si pjesë e luftës hibride gjithëpërfshirëse të nisur kundër nesh, pothuajse çdo hap i SHBA-së drejt Rusisë është subjekt i një dëshire patologjike për të dëmtuar vendin tonë kudo që të jetë e mundur”, tha zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme Maria Zakharova, sipas Sky News.

Takimet u caktuan për të diskutuar Traktatin e RI START, e vetmja marrëveshje e mbetur që rregullon dy fuqitë më të mëdha bërthamore në botë.

Zyrtarët amerikanë kanë bërë thirrje vazhdimisht për dialog për çështjet bërthamore, ndërsa do të takoheshin në Kajro këtë javë.