Pushtimi rus, 63 miliardë dollar dëme në infrastrukturën e Ukrainës

113
Sigal

Lufta në Ukrainë ka shkaktuar më shumë se 63 miliardë dollarë dëme në infrastrukturë, sipas një vlerësimi të ri nga Shkolla e Ekonomisë e Kievit.

Sipas vlerësimit,  i cili përllogarit ndikimin ekonomik të pushtimit rus të Ukrainës deri më 24 mars, të paktën 4,431 ndërtesa banimi janë dëmtuar, shkatërruar ose konfiskuar, së bashku me 92 fabrika dhe magazina dhe 378 shkolla.

Për më tepër, 12 aeroporte janë shkatërruar, dëmtuar si dhe shtatë termocentrale ose hidrocentrale.

Ndërkohë Ukraina ka ngadalësuar disa nga përparimet ushtarake të Rusisë në vend, megjithatë shumë qytete janë goditur me raketa, sipas një këshilltari të Zelenskyt.

Mbrëmjen e djeshme në një intervistë për median e pavarur ruse, presidenti ukrainas Volidymyr Zelensky tha se Ukraina është gati të pranojë një status neutraliteti , jo-bërthamor, zi pjesë e një marrëveshjeje paqeje me Rusinë.

Abcnews.al ju sjell zhvillimet më të fundit rreth luftës Rusi-Ukrainë, e cila ka nisur që prej 24 shkurtit.

Sulmet ruse vazhdojnë: Këshilltari presidencial ukrainas Mikhail Podoliak tha se qytetet Lutsk, Kharkiv, Zhytomyr dhe Rivne ishin ndër më të goditura nga raketat ruse të dielën. “Gjithnjë e më shumë raketa çdo ditë. Mariupol është nën bombardimin të vazhdueshëm” tha ai. “Rusia nuk ka më gjuhë, humanizëm, qytetërim. Vetëm raketa, bomba dhe përpjekje për të fshirë Ukrainën nga faqja e dheut.” Një shpërthim i fortë i ndjekur nga sirenat u dëgjua gjithashtu në Kiev herët të hënën, sipas ekipeve të CNN në terren, shkruan abcnews.al.

Zelensky këmbëngul për sovranitetin në bisedime: Me një raund të ri bisedimesh për paqen të planifikuar për të martën në Stamboll, Zelensky tha në një video të postuar në mediat sociale se paqja dhe rivendosja e jetës normale janë qëllimet “e dukshme” të Ukrainës. “Sovraniteti dhe integriteti territorial i Ukrainës janë pa dyshim ajo që duam. Garancitë efektive të sigurisë për shtetin tonë janë të detyrueshme,” tha ai. Zelensky gjithashtu u tha gazetarëve të dielën se një status neutral, jo-bërthamor për Ukrainën në formën e një “traktati serioz” do të jetë i pranueshëm si pjesë e një marrëveshjeje me Rusinë, por çdo marrëveshje do të duhet të hidhej në një referendum.

Biden thotë se nuk po bën thirrje për ndryshim regjimi: Duke u përpjekur të frenojë reagimin nga komentet e bëra të shtunën, presidenti i SHBA Joe Biden tha, “Jo”, në përgjigje të një pyetjeje nga një gazetar që e pyeti nëse ai po bënte thirrje për ndryshimin e regjimit. Biden kishte thënë më herët se presidenti rus Vladimir Putin “nuk mund të qëndrojë në pushtet ”. .

Ukraina premton “hetim të menjëhershëm” pas shfaqjes së videos: Një video pothuajse gjashtë minutëshe tregon se ushtarët ukrainas qëllojnë në gjunjë burra të cilët me sa duket janë rusë të burgosur gjatë një operacioni në rajonin e Kharkiv. I pyetur në lidhje me videon, një këshilltar i lartë presidencial, Oleksiy Arestovych, tha: “Qeveria po e merr këtë shumë seriozisht dhe do të ketë një hetim të menjëhershëm. Ne jemi një ushtri evropiane dhe ne nuk tallemi me të burgosurit tanë. Nëse kjo rezulton Për të qenë e vërtetë, kjo është sjellje absolutisht e papranueshme”.

Putini vështron “skenarin korean”: Kreu i inteligjencës ushtarake të Ukrainës tha se Putini mund të jetë në kërkim të ndarjes së Ukrainës në dy pjesë – si Koreja e Veriut dhe ajo e Jugut. Gjenerali Kyrylo Budanov tha se operacionet e Rusisë rreth Kievit kanë dështuar tani ishte e pamundur që ushtria ruse të rrëzojë qeverinë ukrainase. Lufta e Putinit tashmë është e fokusuar në jug dhe në lindje të vendit, tha ai. “Forcat ruse do të përpiqen të vendosin një vijë ndarëse midis rajoneve të papushtuara dhe të pushtuara të vendit tonë. Në fakt, kjo është një përpjekje për të krijuar Korenë e Veriut dhe të Jugut në Ukrainë,” tha ai.