Pas shum kritikash për menaxhimin e pandemisë, Kreu i OBSH vendos të kandidojë për mandatin e dytë

208
Sigal

Tedros Adhanom Ghebreyesus, drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, planifikon të kandidojë për një mandat të dytë pesë-vjeçar si kreu i agjencisë, njoftoi Stat News të hënën, duke cituar një person të njohur me këtë çështje.

Tedros, siç është i njohur gjerësisht, ka qenë imazhi publik i përpjekjeve të OBSH-së për t’u ndeshur me pandeminë COVID-19 që kur virusi i ri SARS-CoV-2 u shfaq në qytetin qendror kinez të Wuhan në fund të 2019.

Në vitin 2017, Tedros i Etiopisë u bë Afrikani i parë që drejtoi agjencinë e Kombeve të Bashkuara me bazë në Gjenevë dhe e bëri përparësinë e tij mbulimin e kujdesit shëndetësor universal.

Një zëdhënës i OBSH-së tha se nuk mund të komentojë mbi të nominuarit e mundshëm. 194 shtetet anëtare të OBSH-së mund të propozojnë kandidatë deri në Shtator, emrat e të cilëve dërgohen në zarfe të mbyllura te kryetari i Bordit Drejtues – përpara zgjedhjeve të vitit të ardhshëm.

Është e paqartë në këtë pikë nëse të tjerët do të dalin për të sfiduar Tedros për mandatin pesëvjeçar, tha raporti i Stat.

Diplomatët thanë për Reuters se mbështetja e Tedros midis kombeve afrikane do të ishte thelbësore për çdo rizgjedhje, ndërsa dyshojnë se ai mund të llogarisë në mbështetjen nga vendi i tij i lindjes i cili e nominoi atë herën e kaluar.

Ata vunë në dukje se ushtria e Etiopisë e akuzoi atë në nëntor për mbështetjen dhe përpjekjen për të siguruar armë dhe mbështetje diplomatike për partinë politike dominuese të shtetit Tigray, e cila po lufton forcat federale. Tedros ka mohuar të marrë palë në konfliktin në Etiopi.

Tedros, profili global i të cilit është rritur në mënyrë dramatike gjatë pandemisë, fluturoi për në Pekin në Janar 2020 për bisedime me Presidentin Xi Jinping për të siguruar bashkëpunimin dhe ndarjen e informacionit, pak para se të shpallte një emergjencë shëndetësore në të gjithë botën.

Administrata e Trump akuzoi Tedros dhe OBSH se ishin “në qendër të Kinës” – akuzat që ata refuzuan – dhe ndaloi kontributet e SHBA ndërsa filloi procesin e largimit nga agjencia. Administrata e Biden njoftoi menjëherë pas marrjes së detyrës në janar se do të mbetet anëtare dhe të përmbushë detyrimet e saj financiare ndërsa punon për reformat.

Tedros, sipas Reuters, u distancua nga gjetjet e një misioni të udhëhequr nga OBSH këtë vit, shkruar së bashku me shkencëtarët kinezë, që hetonte origjinën e virusit. Raporti i lëshuar më 30 Mars tha që virusi ishte transmetuar nga lakuriqët e natës tek njerëzit përmes një kafshe tjetër dhe se një rrjedhje laboratori ishte “jashtëzakonisht e pamundur” si një shkak.

Tedros tha se të dhënat ishin mbajtur nga ekipi dhe se çështja e laboratorit kërkonte hetime të mëtejshme.