Kina kërcënon hapur Tajvanin, dërgon avionët luftarakë mbi qiellin e ishullit

84
Sigal

Avionët luftarakë kinezë do të fluturojnë mbi Tajvan për të “deklaruar sovranitetin” nëse marrëdhëniet midis Uashingtonit dhe Taipeit vazhdojnë të përmirësohen, tha një figurë e shquar e medias shtetërore – pasi Pekini dërgoi 25 aeroplanë luftarakë drejt ishullit të hënën.

Sipas Newsweek, Hu Xijin, kryeredaktor i gazetës nacionaliste të Partisë Komuniste të Kinës, Global Times, është përgjigjur ndaj komenteve të fundit nga sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken, dhe tha se operacioni ushtarak ishte një përgjigje ndaj lëshimit të udhëzimeve të Departamentit të Shtetit të udhëzimeve të ndërveprimit midis zyrtarëve nga SHBA dhe Tajvani.

Ushtria Çlirimtare e Popullit do të “rrisë presionin ushtarak” në rast të një ngrohje të mëtejshme të lidhjeve SHBA-Tajvan, tha ai.

“Nëse forcat e Tajvanit hapin zjarr, ai do të jetë momenti i luftës së gjithanshme përtej ngushticës së Tajvanit”, citohet të ketë shtuar ai.

Republika Popullore e Kinës pretendon pronësinë mbi Tajvanin demokratik pavarësisht se nuk e ka qeverisur kurrë atë në shtatë dekada që nga themelimi i saj pas Luftës Civile Kineze.

Qeveria kineze nuk ka hequr dorë nga përdorimi i forcës në qëllimin e saj përfundimtar për “ribashkimin” e ishullit.

SHBA, partneri më i rëndësishëm i sigurisë së Tajvanit, ka sinjalizuar miratimin e tij të qëndrimit të qeverisë tajvaneze ndërsa kërcënimi ushtarak i Kinës u përshkallëzua në vitet e fundit.