FOTO/ Kush është kamikazi që sulmoi ambasadën amerikane në Mal të Zi (EMRI)

512
Policia në Podgoricë ka identifikuar Dalibor Jaukoviç (43 vjeç) si autor të hedhjes së granatës në Ambasadën amerikane në kryeqytetin malazez, i cili më pas u vetëvra gjatë shpërthimit të dytë, shkruan gazeta “Vijesti”.
Sipas “Vijesti, Jaukoviç ka lindur në Kralevë të Serbisë ndërsa jetonte në Podgoricë.
Ai ishte dekoruar me Medaljen për Merita në fushën e mbrojtjes e të sigurisë të ish Republikës Federale të Jugosllavisë në vitin 1999.
Sipas gazetës “Vijesti”, Dalibor Jaukoviç ishte dekoruar për “angazhim të jashtëzakonshëm në kryerjen e e detyrave dhe zbatimin e detyrave për mbrojtjen dhe sigurinë e atdheut”.
Shpërthimi, për të cilin Policia e Malit të Zi dyshon se Jaukoviç është përgjegjës, ka ndodhur rreth mesnatës së mbrëmshme.
Sakaq ende nuk flitet për motivet e këtij akti terrorist.


Sigal