CNN: “Sekretet” e katër shteteve që dominuan Covid-19

464
Sigal

Si një efekt domino, shtet pas shteti u mbyllën prej situatës së koronavirusit. Përtej faktit se kërcënimi sa erdhi dhe u shtua në të gjithë globin, kishte një model të qartë përballjeje në shumë vende. Disa e mohuan koronavirusin, të tjerë e quajtën mashtrim, por në fund u dorëzuan duke shpallur karantinën.

Në botën e globalizuar që jetojmë, u nxorën pak mësime në javët e para të pandemisë të secilit vend, kur gjasat për ta ndalur virusin ishin ende të larta.

Tani fokusi është te kurba, ose te ngadalësimi i përhapjes së virusit me qëllim shmangien e numrit të lartë të vdekjeve. Ndërsa shumica e botës e ka përqafuar idenë e karantinimit, ende ka disa mësime për t’u nxjerrë nga katër vende që morën masat e duhura.

Taivani, vetëm 180 kilometra larg Kinës kontinentale, shmangu shpërthimin katastrofik të infektimeve. Në fund të janarit, ishulli vlerësohej se kishte numrin e dytë të rasteve në botë, sipas Universitetit Johns Hopkins. Por Tajvani me një popullsi prej 24 milionë banorësh ka regjistruar pak me shumë se 390 raste të infektimit. Ndërsa sot, nuk raporton raste të reja me koronavirus. Sigurisht që rol kanë masat e ashpra që u morën si mbyllja e shkollave apo çerdheve.Për sa i përket nurmit të vdekjeve, Tajvani nuk ka një kurbë të lakuar.

Ndërkohë që SHBA-të janë vendi më i goditur në botë, me të paktën 26 mijë vdekje të regjistruara deri tani. Nëse SHBA-të do t’i krahasonim me Tajvanin për sa i përket vdekjeve për numër banorësh, sot do të kishin ndërruar jetë vetëm 83 amerikanë.

Megjithatë Tajvani ka një kujdes shëndetësor të një cilësie të lartë. Suksesi kryesor i tij qëndron në gatishmërinë, shpejtësinë në reagim, gatishmërinë, gjurmimin e rreptë të kontaktit etj.

Ja leksionet që vijnë nga Tajvani:

1 – Rri në gatishmëri

2 – Tregohu i shpejtë në reagim

3 – Testo, gjurmo, karantino

4 – Vër në dispozicion teknologjinë dhe të dhënat

Kryerja e testeve në botë është e pamundur për të gjithë. Por ndryshe ndodh në Islandë, ku kushdo që ka dëshirë mund të testohet. Kjo dhe për faktin se Islanda ka një popullsi shumë të vogël, dhe vetëm tetë persona kanë vdekur deri më sot nga koronavirusi.

Por çfarë duhet të bëjnë vendet e tjera nëse marrin si shembull Islandën?

1 – Bëhu agresiv

2 – Përfshi sektorin privat shëndetësor

3 – Vepro në mënyrë parandaluese

4 – Përdor teknologjinë, por respekto privatësinë e qytetarëve

Koreja e Jugut e raportoi rastin e parë në të njëjtën kohë me SHBA-n dhe Mbretërinë e Bashkuar. Sot, Seuli po konfirmon maksimumi 30 raste të reja infektimesh në ditë. Ndërsa në Mbretërinë e Bashkua është rreth 5 mijë raste, e në SHBA më shumë se 20 mijë.

Mënyra sesi teston secili vend është e njëjtë, por kontrasti i infektimeve është dramatik. Në Korenë e Jugut ka vdekur 1 person për 100 mijë banorë, ndërsa në Britani thuajse 18 persona për 100 mijë banotë. Ndërsa në SHBA, 18 vdekje për 100 mijë banorë.

Por çfarë bëri mirë Korea e Jugut?

1 – Lejoi testimet për këdo që dëshironte

2 – Mësoi nga historia (Edhe pse thuajse e paprekur nga virusi SARS, Korea e Jugut “vuri mend” nga sindroma respiratore e Lindjes së Mesme)

Por çfarë bëri Gjermania?

1 – Testoi më tepër teksa masat lehtësohen gradualisht

2 – Shtoi kapacitetet në spitale.

Gjermania hartoi një provë për koronavirusin dhe përgatiti një numër të madh të mjeteve të nevojshme, shumë përpara se vendi madje të raportonte vdekjen e saj të parë.

Ndërsa kancelarja gjermane Angela Merkel njoftoi të mërkurën se vendi do të fillonte gradualisht të përshkallëzojë bllokimin e tij, vendi po planifikon të kryejë edhe më shumë teste, në rast se kontakti i shtuar çon në një valë të dytë të infeksioneve. Ashtu si shumë vende, ai gjithashtu do të testojë që antitrupat të provojnë dhe të përcaktojnë se kush nga komuniteti mund të jetë imun ndaj virusit.

Numri i vdekjeve në Gjermani ka mbetur relativisht i ulët sepse koronavirusi u fut në vend kryesisht nga të ardhurit. Shumë kishin vizituar Italinë ose Austrinë në udhëtime skive.

Autoritetet ishin në gjendje të provonin njerëzit që ktheheshin në Gjermani nga këto vendpushime skish dhe të gjurmonin kontaktet e tyre për të provuar gjithashtu. Shumica e atyre njerëzve ishin të rinj, dhe ende sot, grupmosha më e madhe nga infeksionet është 35-59, e ndjekur nga 15-34 vjeç. Virusi po dëshmohet të jetë më vdekjeprurës mes të moshuarve në të gjithë botën.

Por ndërsa infektimet në vend rriten, Stürmer ka frikë se më shumë njerëz dhe të moshuar mund të vdesin në javët e ardhshme dhe se shkalla e vdekjes  do të rritet.
Gjermania regjistroi 315 vdekje nga Covid-19 në 24 orët e kaluara, shkruante në faqen e saj të internetit, Instituti Robert Koch, të enjten. Kjo është hera e parë që janë raportuar më shumë se 300 vdekje në një hapësirë ​​24-orëshe.

Gjermania renditet e 18-ta në botë për sa i përket qasjes në kujdesin shëndetësor cilësor, sipas një indeksi të publikuar nga The Lancet, i ulur mbi Mbretërinë e Bashkuar në 23-të dhe SHBA në 29-të. Por këto indekse na tregojnë aq shumë. Për shembull, Italia renditet në vendin e nëntë dhe vendi gjithashtu bëri testime të rrepta, megjithatë ajo ka regjistruar numrin e dytë më të lartë të vdekjeve për frymë në botë, pas Spanjës.

Në këtë situatë, ndryshimi duket se është aftësia e madhe e sistemit gjerman të kujdesit shëndetësor. Gjermania është parashikuar të ketë nevojë për rreth 12,000 shtretër në kulmin e kësaj shpërthimi në mes të muajit, sipas parashikimeve të Institutit për Metrikë Shëndetësor dhe Vlerësim. Ka mbi 147,000, më shumë se 10 herë më shumë se nevoja e saj.

Në të kundërt, SHBA ka rreth 94,000 shtretër, rreth 15,000 shtretër më pak se nevoja e saj. Gjermania ka më shumë shtretër rezervë në njësitë e kujdesit intensiv që Italia ka së bashku.
Në fakt, sistemi shëndetësor i Gjermanisë ka një kapacitet kaq të madh, spitalet e tij tani po trajtojnë njerëz për koronavirus nga Italia, Spanja dhe Franca.

Autoritetet kanë arritur të sjellin njerëz me simptoma madje të moderuara në spital shumë përpara se të përkeqësohen kushtet e tyre, duke bërë që disa ekspertë të konsiderojnë nëse mjekimi i njerëzve me herët, marrja e tyre në ventilatorë para se gjendja e tyre të përkeqësohet, për shembull, përmirëson shanset e tyre për mbijetesë.
“Gjermania nuk është në një situatë kur sistemi i kujdesit shëndetësor është i mbingarkuar, siç e shihni në Itali, ku ata duhet të vendosin nëse duhet të trajtojnë një pacient apo jo. Ne nuk e kemi atë”, tha Stürmer./Burimi: CNN