Temperaturat e ulëta/ Ngrinë tubacionet, pa ujë Peshkopia dhe Bulqiza

206
Sigal

Temperaturat e ulëta, të cilat kanë kapur vlerën e -17 gradë celsius kanë shkaktuar probleme të mëdha në qytetin e Peshkopisë dhe Bulqizës, banorët e të cilëve janë pa ujë të pijshëm, për shkak të ngrirjes së tubacioneve.

Në disa zona të qarkut raportohen gjithashtu edhe probleme me energjinë elektrike, ndërsa në zonat e thella malore disa rrugë janë të bllokuara dhe ka prezencë të madhe të akullit, duke përbërë një rrezik të shtuar për drejtuesit e mjeteve dhe këmbësorët.

Moti i keq me reshje të dendura dëbore dhe temperatura disa gradë nën zero kanë shkaktuar probleme të mëdha në disa zona të vendit, veçanërisht në ato malore, ku përveç bllokimit të rrugëve, probleme janë regjistruar edhe me furnizimin me energji elektrike dhe me ujë të pijshëm.