Shpërndanin drogë, arrestohen dy 19-vjeçarë shqiptarë në Itali

188
Sigal

Dy shqiptarë nëntëmbëdhjetë vjeçarë, të parregullt në Itali dhe me rekorde të mëparshme kriminale, u arrestuan nga policia në Tern, të akuzuar për trafik drofe.

Dy të rinjtë u pikasën nga Skuadra Mobile Anti-Drogë e Terni gjatë aktivitetit të përditshëm të patrullimit dhe monitorimit – që synonte luftimin e shitjes dhe konsumit të drogës – në zonën e Borgo Rivo; me shqiptarët që hodhën nga makina një shishe alumini.

Të rinjtë u ndoqën në distancë dhe u panë duke i dhënë një dozë një italiani i cili më pas u ndalua dhe u gjet në posedim të drogës, duke konfirmuar blerjen.

Në atë moment të dy u bashkuan dhe u ndaluan; ata u gjetën në zotërim të disa qindra eurove dhe, në kërkimin pasues të shtëpisë në një apartament në qendër, agjentët gjetën 2,000 euro, të ardhura të mundshme nga aktiviteti i tregtisë, pasi që asnjëri prej dy djemve nuk punon.

Gjatë kontrollit iu gjetën disa qindra euro, ndërsa nga kontrolli në banesë u gjetën edhe 2 mijë euro të tjera, të dyshuara se ishin përfituar nga aktiviteti kriminal.

Pas arrestimit, të rinjtë u dëbuan menjëherë nga Italia, shkruajnë mediat lokale.