Nicolas Sarkozy shpallet fajtor për korrupsion, gjykata e dënon me 3 vite burg

156
Sigal

Ish-presidenti i Francës Nicolas Sarkozy është shpallur fajtor për akuzat e korrupsionit nga gjykata franceze, duke e dënuar atë me tre vite burgim.

Sarkozy u akuzua se i ofroi një magjistratit rritjen në grada në këmbim të të dhënave të hetimit që po zhvillohej kundër tij.

Sarkozy, i cili ishte president nga 2007 në 2012, mohoi vendosmërisht të gjitha akuzat kundër tij gjatë gjykimit 10-ditor që u zhvillua vitin e kaluar.

Avokati i Sarkozy, Thierry Herzog dhe gjyqtari i lartë, Gilbert Azibert, gjithashtu mohuan fajin.

Prokurorët kanë kërkuar dy vjet burg dhe një dënim me kusht dy vjet me kusht për të tre të pandehurit mbi atë që ata thanë se ishte një ‘pakt korrupsioni’.

“Asnjë pakt nuk ka ekzistuar kurrë”,- i tha Sarkozy gjykatës.

“As në kokën time dhe as në realitet. Unë dua të pastrohem nga ai turp”,- shtoi ai.