Miset braziliane imitojnë ‘Darkën e Fundit’ me bikini, ‘kryqëzohen’ nga katolikët

284
The eagerly-awaited grand finale of this year's Miss Bumbum competition is just weeks away and to mark the final stretch of the campaign, the organizers have released an eyebrow-raising press invite. Replacing biblical characters with some of the bikini-clad candidates they have reproduced the scene from Leonardo Da Vinci's famous mural, which depicts the meal at which Jesus announced one of his disciples would betray him. Cacau Oliver, founder of the competition, said the image mixed religion and women - two of the national passions in Brazil. "We don't mean to offend the church," he said. For the competitors, it means they are just weeks away from fighting it out for the title of Brazil's best butt. After 10 million votes were cast online, the final 15 have been chosen and will compete in Sao Paulo on November 9th.

Ref: SPL1372556 191016
Picture by: Miss Bumbum / Splash News

Splash News and Pictures
Los Angeles: 310-821-2666
New York: 212-619-2666
London: 870-934-2666
[email protected]


Splash News and Picture Agency does not claim any Copyright or License in the attached material. Any downloading fees charged by Splash are for Splash's services only, and do not, nor are they intended to, convey to the user any Copyright or License in the material. By publishing this material , the user expressly agrees to indemnify and to hold Splash harmless from any claims, demands, or causes of action arising out of or connected in any way with user's publication of the material.

Një fotografi që tregon garueset e një konkursi brazilian me bikini duke inskenuar pikturën e famshme të Leonardo DaVinci  “Darka e Fundit” thuhet se ka ngjallur indinjatën e katolikëve.

Imazhi i diskutueshëm ishte pjesë e një fushate promovuese për paraqitjen e ardhshme të ‘Miss Bumbum’, një garë që çdo vit zgjedh gruan më të bukur të Brazilit.

Edicioni  i këtij viti zhvillohet më 9 nëntor në Sao Paulo.

Si një ‘marifet publik i pacipë’, themeluesi i konkursit Cacau Oliver kishte tetë finaliste si Jezusi dhe apostujt e tij në pikturën e famshme të Da Vinci-t.

Ka një ndryshim të madh: Jezusi ndoshta nuk ka veshur kurrë një bikini me ngjyrë portokalli të ndritshme.

Oliver zgjodhi garuesen Daiana Feguerdo për t’u ulur në vendin e Jezusit, sepse ajo kishte marrë më shumë vota nga shikuesit deri më tani.

“Ishte takimi i fundit i grave para përfundimit të madh”, tha ai për gazetarin e Newslink Matt Roper.

“Më kujtoi Darkën e Fundit. Ishte aty, ku Krishti u tradhtua nga Juda, për shkak të xhelozisë dhe, si ai apo ajo, gruaja me më shumë vota është gjithashtu objekt i xhelozisë.

“Ajo është në qendër dhe vajzat e tjera do të duan ta kryqëzojnë, sepse ajo mori më shumë vota se sa ata.”

Ai këmbënguli se publiciteti i bezdisshëm nuk ishte fyes dhe nuk kishte për qëllim të shokonte askënd, por të tjerët nuk pajtohen me këtë.

Ati Clesio Vieira, një prift nga Rio de Janeiro, tha se fotografia “ka thyer kufijtë e etikës dhe respektit, të gjitha në emër të parave”, sipas gazetave braziliane.

“Kjo nuk është krijimtari”, tha Vieira. “Është vulgarizimi i të shenjtëve dhe është thellësisht pa respekt.”