Skandali i Ekuadorit, Italia ka edhe një shans për të marrë pjesë në Kupën e Botës

55
Sigal

Ish-anëtari i komitetit të CONI-t, Franco Chimenti thotë se Italia ka ende një shans për të luajtur në Kupën e Botës nëse Ekuadori përjashtohet.

Azzurrët nuk arritën të kualifikohen në Kupën e Botës për herë të dytë radhazi, pasi humbi 1-0 kundër Maqedonisë së Veriut në gjysmëfinalen e play-off-it në mars.

Megjithatë, Franco Chimenti, presidenti aktual i Federatës së Golfit të Italisë dhe një ish-anëtar i komitetit të CONI-t, sheh një shans konkret që Azzurrët të luajnë në Katar në nëntor.

“Ka ende një shans për të parë Italinë në Kupën e Botës dhe është më konkrete se sa mendojnë njerëzit”, deklaroi ai për GR Parlamento, cituar nga La Repubblica.

“Me sa duket, Ekuadori ka përdorur një lojtar që nuk u lejua të ishte në fushë dhe mund të paguajë atë situatë tani me përjashtim”.

“Nëse ndodh, një vend tjetër duhet t’i zëvendësojë dhe rregullat e FIFA-s thonë se vendi më i lartë në renditjen e FIFA-s duhet të përzgjidhet, për momentin, është Italia”.