FIFA zyrtarizon gjyqtarët për ‘Katar 2022’, për herë të parë 3 femra në një Kampionat Botëror

48
Sigal

Komiteti i Gjyqtarëve të FIFA-s ka zyrtarizuar listën me 36 gjyqtarë, 69 anësorë dhe 24 zyrtarë në VAR për Kupën e Botës 2022, e cila do të mbahet në Katar nga 21 nëntori deri më 18 dhjetor.

Për Italinë do të jetë Orsato si gjyqtar kryesor, Carbone dhe Giallatini janë zgjedhur asistentë, ndërsa Irrati dhe Valeri në VAR.

Për herë të parë në histori janë tre gjyqtare femra: Stephanie Frappart, Salima Mukansanga dhe Yoshimi Yamashita.