“Dashuri e ndërsjellët”, surpriza e madhe nga Liverpool, Mane pritet të ‘zbarkojë’ në Bracelonë

49
Sigal

Barcelona vazhdon të skanojë tregun në kërkim të lojtarëve cilësorë, por në të njëjtën kohë jo të çmendur në nivel ekonomik për të forcuar skuadrën.

Prioriteti për sulmin është nënshkrimi i një top lojtari, pra një sulmues që mund të bëjë diferencën. Dhe tashmë opsioni i Sadio Manes, sulmuesi i Liverpoolit, është i arritshëm, siç ka mësuar Mundo Deportivo.

Ëndrra e Barçës ishte Erling Haaland, nënshkrimi i të cilit me Manchester Cityn mund të zyrtarizohet këtë javë.

Barcelona nuk e ka fshehur prej kohësh se nënshkrimi i norvegjezit nga Borussia Dortmund, me të cilin Xavi Hernandez u takua në Mynih në fillim të marsit, ishte pothuajse i pamundur për shkak të kërkesave të larta ekonomike të babait dhe agjentit të tij.

Ky detaj, aspak i vogël, i cili nuk ka ndryshuar me gjithë vdekjen e fundit të agjentit të tij, Mino Raiola. Klubi katalunas ka lëvizur gjithashtu për Mohamed Salah, një sulmues tjetër i Liverpoolit që Xavi e do, por pretendimet e egjiptianit në nivelin e pagës janë shumë të larta.

Dhe gjithashtu ka pasur disa përpjekje për Robert Lewandowskin, kontrata e të cilit skadon vitin e ardhshëm dhe është gati të largohet nga “Allianz Arena” për të zbritur në Camp Nou. Megjithatë, klubi gjerman ka qenë i papërkulur tani për tani: ata duan ta rinovojnë marrëveshjen me polakun dhe nuk duan ta humbin atë këtë verë.

Në këtë kontekst vështirësish për të gjetur një sulmues të klasit të lartë, në ambientin e Barçës është shfaqur një emër i ‘favorshëm’ deri tani: Sadio Mane.