Bottas triumfon në Çmimin e Madh të Turqisë në Formula 1

56
Sigal

altteri Bottas ka triumfuar në Çmimin e Madh të Turqisë, duke arritur i pari në finishin e një gare të karakterizuar nga shiu dhe pista e lagur. Ky ishte suksesi i dhjetë në karrierë për pilotin finlandez.

Max Verstappen, i cili u rendit i dyti, duke fituar pikë të rëndësishme në garën për titull këtë sezon, ndërkohë që Lewis Hamilton e kaloi finishin e pisti, pasi ishte nisur nga vendi i fundit.

Pas kësaj gare, Max Verstappen udhëheq renditjen e pilotëve me 262.5 pikë, 6 më shumë se britaniku, Hamilton.

Image

Image