Publikohen nominimet për edicionin e 93-të të çmimeve OSCAR

120
Sigal

Shtatëdhjetë gra morën gjithsej 76 nominime, sipas Akademisë, një rekord për një vit të caktuar.

Dy gra, Emerald Fennell dhe Chloé Zhao, u nominuan për herë të parë në kategorinë e regjisorit në të njëjtin vit.

Zhao është gruaja e parë me ngjyrë që është nominuar në këtë kategori.

“Mank”, drama bardh e zi e Netflix për zhvillimin e skenaristit Herman J. Mankiewicz të skenarit për filmin legjendar “Citizen Kane”, kryesoi midis filmave të nominuar.
Në dritën e diskutimit rreth diversitetit dhe Oskareve, është e dukshme që tre burra me ngjyrw, Leslie Odom Jr për “Një natë në Miami” dhe Daniel Kaluuya dhe Lakeith Stanfield për “Judas and the Black Mesiah”, ishin të gjithë të nominuar në kategoria më e mirë e aktorit dytësor.

Ceremonia e këtij viti u shty për shkak të pandemisë dhe do të transmetohet të Dielën, 25 Prill, në ABC.

Fotografi më e mirë

“The Father”
“Judas and the Black Messiah”
“Mank”
“Minari”
“Nomadland”
“Promising Young Woman”
“Sound of Metal”
“The Trial of the Chicago 7″

Aktorja më e mirë në rol dytësor

Maria Bakalova, “Borat Subsequent Moviefilm”
Glenn Close, “Hillbilly Elegy”
Olivia Colman, “The Father”
Amanda Seyfried, “Mank”
Youn Yuh-jung, “Minari”

Aktori më e mirë në rol dytësor

Sacha Baron Cohen, “The Trial of the Chicago 7”
Daniel Kaluuya, “Judas and the Black Messiah”
Leslie Odom Jr., “One Night in Miami”
Paul Raci, “Sound of Metal”
Lakeith Stanfield, “Judas and the Black Messiah”

Filmi më i mirë internacional

“Another Round” – Denmark
“Better Days” – Hong Kong
“Collective” – Romania
“The Man Who Sold His Skin” – Tunisia
Qu Vadis, Aida? – Bosnia and Herzegovina

Filmi më i mirë dokumentar (i shkurtër)

“Colette”
“A Concerto Is a Conversation”
“Do Not Split”
“Hunger Ward”
“A Love Song For Latasha”

Filmi më i mirë dokumentar (i gjatë)

“Collective”
“Crip Camp”
“The Mole Agent”
“My Octopus Teacher”
“Time”

Kënga më e mirë origjinale

“Fight For You” from “Judas and the Black Messiah”
“Hear My Voice” from “The Trial of the Chicago 7”
“Husavik” from “Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga”
“lo Sì (Seen)” from “The Life Ahead (La Vita Davanti a Se)”
“Speak Now” from “One Night in Miami…”

Filmi më i mirë i animuar

“Onward”
“Over the Moon”
“A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon”
“Soul”
“Wolfwalkers”

Skenari i adaptuar më i mirë

“Borat Subsequent MovieFilm”
“The Father”
“Nomadland”
“One Night in Miami”
“The White Tiger”

Skenari më i mirë

“Judas and the Black Messiah”
“Minari”
“Promising Young Woman”
“Sound of Metal”
“The Trial of the Chicago 7”

Aktori më i mirë në rol kryesor

Riz Ahmed, “Sound of Metal”
Chadwick Boseman, “Ma Rainey’s Black Bottom”
Anthony Hopkins, “The Father”
Gary Oldman, “Mank”
Steven Yeun, “Minari”

Aktorja më e mirë në rol kryesor

Viola Davis, “Ma Rainey’s Black Bottom”
Andra Day, “The United States vs. Billie Holiday”
Vanessa Kirby, “Pieces of a Woman”
Frances McDormand, “Nomadland”
Carey Mulligan, “Promising Young Woman”

Regjizori më i mirë

Thomas Vinterberg, “Another Round”
David Fincher, “Mank”
Lee Isaac Chung, “Minari”
Chloe Zhao, “Nomadland”
Emerald Fennell, “Promising Young Woman”

Kinematografia më e mirë

Sean Bobbitt, “Judas and the Black Messiah”
Erik Messerschmidt, “Mank”
Dariusz Wolski, “News of the World”
Joshua James Richards, “Nomadland”
Phedon Papamichael , “The Trial of the Chicago 7”

Kostumografia më e mirë

“Emma”
“Ma Rainey’s Blackbottom”
“Mank”
“Mulan”
“Pinocchio”

Muzika më e mirë

“Greyhound”
“Mank”
“News of the World”
“Soul”
“Sound of Metal”

Filmi më i mirë i animuar me metrazh të shkurtër

“Burrow”
“Genius Loci”
“If Anything Happens I Love You”
“Opera”
“Yes-People”

Filmi më i mirë aksion me metrazh të shkurtër

“Feeling Through”
“The Letter Room”
“The Present”
“Two Distant Strangers”
“White Eye”

Rezultati më i mirë origjinal

“Da 5 Bloods”
“Mank”
“Minari”
“News of the World”
“Soul”

Efektet vizuale më të mira

“Love and Monsters”
“The Midnight Sky”
“Mulan”
“The One and Only Ivan”
“Tenet”

Redaktimi më i mirë i filmit

“The Father”
“Nomadland”
“Promising Young Woman”
“Sound of Metal”
“The Trial of the Chicago 7”

Make-up dhe stilimi i flokëve më i mirë

“Emma”
“Hillbilly Elegy”
“Ma Rainey’s Black Bottom”
“Mank”
“Pinocchio”