Ja përfitimet shëndetësore që sjell lëngu i panxharit, mollës dhe karrotës

522
Sigal

Gazeta Telegraf/ Lëngu i freskët i panxharit, mollës dhe
karrotave është konsideruar si lëngu i jetës që në kohët e lashta në Kinë për
shkak të vlerave të shumta ushqyese që mbart.

Përfitimet shëndetësore janë të shumta. Ky lëng ndihmon
në parandalimin e zhvillimit të qelizave kancerogjene, lufton radikalet e lira
në trup, parandalon sëmundjet e mëlçisë, pankreasit, veshkave. Trajton ulçerën
e stomakut dhe nxit sistemin imunitar si dhe përmirëson shikimin, eliminon sytë
e kuq nga lodhja.

Gjithashtu, përmes këtij lëngu kurohen infeksionet e
fytit, përshpejton metabolizmin dhe ju ndihmon të bini në peshë. Është e
këshillueshme të përdoret nga   anemikët. Një ndihmë të madhe u jep
edhe personave që kane probleme me pagjumësinë duke iu ndihmuar të flini. Duhet
të konsumoni këtë lëng të freskët çdo mëngjes