NASA ndan fotot e dy galaktikave spirale që tërheqin njëri-tjetrin

385
Sigal

NASA ka ndarë një pamje të pabesueshme të dy galaktikave të mëdha duke tërhequr njëra-tjetrën veç e veç.

Dy galaktikat spirale të mëdha janë quajtur “Mice” për shkak të bishteve të gjata të yjeve dhe gazit që buron nga secili prej tyre.

Përndryshe njohur si NGC 4676, ato janë të vendosura rreth 300 milionë vite dritë larg, në konstelacionin Coma Berenices.

Ato mendohet të jenë anëtare të Grupit të Comave të galaktikave, që është një nga grupet më të dendura të njohura, që përmban mbi 1,000 galaktika të identifikuara.

Bishtat e tyre të gjata nxirren nga valë të forta gravitacionale, ndërsa dy galaktikat kalojnë përmes njëra-tjetrës, sipas NASA-s. Distancat janë kaq të mëdha që ndërveprimi kozmik zhvillohet në lëvizje të ngadalta, mbi qindra miliona vjet.

Imazhi u kap nga astrofotografisti Bruce Waddington gjatë gjashtë netëve në maj 2019, duke përdorur Observatorin SkyPi Remote në New Mexico./ mirror.co.uk

Image