Prof.Dr. Elmaz Sherifi: “Rama në Gjermani në 2020, si Noli në Zvicër në 1924” !

584
Rama shkoi ne Mynih per te mohuar te gjitha kritikat qe perendimi ben ndaj keqqeverisjes se Shqiperise.
Jo pa qellim ai deklaron publikisht, se nuk ka kushte per hapjen e negociatave. Kete e deklaroi edhe ne Mynih. Sipas tij ne Shqiperi nuk ka krime e kriminel, por Europa nuk do qe ti hap negociatat. Ato fenomene jane ne Gjermanine e Merkel, e cila ka marre kater mandate qeverisje. Ate model do te ndjek edhe Rama, prandaj, pas endrres per mandatin e trete, fantazon per mandatin e katert.
Edhe idhulli i tij, Noli, me 10 shtator 1924 mbajti nje fjalim me Mbledhjen e Asamblese se Lidhjes se Kombeve ne Zvicer dhe kritikoi ashper sekretarin e Pergjithshem te Lidhjes se Kombeve qe nuk i jepte 300 miljon fr.ari per zhvillimin e ekinomise.
Noli i befasoi te gjithe kur deklaroi, se nuk ia jepnin ndihmen, se e quanin kryeminister qe erdhi ne pushtet me kryengritje dhe Shqiperia ishte pa parlament.
Ne tha Noli- do te qeverisim edhe tre vjet pa parlament,sepse parlamenti sipas tij, ishte vendi i fjaleve dhe gazrave, ashtu si e quajti Lidhjen e Kombeve “vendi i fluskave” !
Historianet e dine si rrodhen ngjarjet. Noli iku nga pushteti brenda dy muajve.
Edhe Rama po jep prova para institucioneve nderkombetare, se ai eshte kunder integrimit ne BE.
Ka dhene prova e fakte se ai eshte kunder integrimit, pasi eshte i dashuruar me pushtetin.
Aq i dashuruar eshte me pushtetin, sa e mbron hapur krimin ekonomik.
Po ua kujtoj ngjarjen me inceneratoret.
Ku jane pronaret e tyre, qe nuk dalin te mbrojne bizneset e tyre, por i mbron me fanatizem kryeministri Rama ?
Pse shkoi ne Fier ministri Klosi dhe nuk shfaqen pronaret e tyre, ashtu si ndodhi me Rrugen e Kombit kur ju vu flaka investimeve ne Kukes. Edhe aty asnjehere nuk doli pronari te negocionte me banoret e zones, por shfaqeshin dy ministrat, i finances dhe infrastrukturen ?
Me sa kuptohet, keta jane pronaret e tyre.
SPAK, kemi te drejte te dyshojme, apo ASPAK ?
Sigal