Ushqimet që nxitin gjumin dhe ndihmojnë për një natë të qetë

121
Sigal

Ka disa ushqime që nxisin gjumin dhe mund tju ndihmojnë të bini më lehtë në gjumë dhe të flini më qetë gjatë natës pa ju dalë gjumi.

Ushqimi para gjumit nuk duhet të jetë i pashëndetshëm

Pas një dite të gjatë dhe të lodhshme, ju shtriheni në shtratin tuaj dhe mendoni se duhet patjetër të bëni një gjumë të mirë. Megjithatë, gjumi thjeshtë nuk vjen.

Në vend të kësaj, ju ktheheni nga njëra anë e krevatit në tjetrën, vazhdoni të shihni orën dhe kuptoni se kjo situatë ndoshta nuk do të ndryshojë për orët e ardhshme.

Pra, çfarë mund të bëni tani që të mos mbeteteni pa gjumë dhe të bëni gjumin që meritoni? Për fat të mirë, përgjigja është shumë e thjeshtë: duhet vetëm të konsumoni ushqimet e duhura para se të flini.

Rekomandime lidhur me 9 ushqimet më të mira për një natë të mirë dhe një gjumë të qetë

Nr. 1: Qershitë

Konsumimi i një lëngu qershie ose disa qershi të vogla, sigurisht që do t’ju ndihmojnë. Qershitë janë një nga burimet më të mira të melatoninës që ofron natyra.

Melatonina njihet edhe si hormoni i gjumit. Ajo lind nga shndërrimi i serotoninës. Melatonina zakonisht çlirohet në mbrëmje dhe ju bën të ndiheni të lodhur dhe gati për gjumë. Kështu që ju mund të flini më mirë pa marrë asnjë ilaç apo tableta të tjera artificiale. Këtë e tregojnë edhe disa studime në të cilat subjektet e testimit pinë një gotë lëng qershije para se të flinin. Ata i zuri gjumi mesatarisht plot 17 minuta më herët!

Gjëja më e mirë është se efektet anësore të pilulave të gjumit nuk duhet të merren parasysh këtu, sepse është një produkt krejtësisht natyral dhe i shëndetshëm.

Nr 2: Qiqrat

Qiqrat janë gjithashtu një zgjedhje e mirë. Ato janë plot me vitaminë B6. Kjo kërkohet nga trupi në mënyrë që të jetë në gjendje të prodhojë melatoninë. Qiqrave nuk ju mungojnë as kalciumi dhe magnezi – ky kombinim i bën ato të përsosura për mbrëmjen kur shpresoni për një gjumë të mirë.

Nr. 3: Drithërat

Nëse mungon vetëm magnezi, një bukë e thjeshtë integrale mund të ndihmojë në vend të një tablete. Dihet se ushqimet me drithëra integrale që nxisin gjumin ju ofrojnë gjithmonë shumë magnez. Studimet madje tregojnë efektin e magnezit në nxitjen e gjumit. Produktet me drithëra integrale janë një kurë e vërtetë mrekullie, veçanërisht kur bëhet fjalë për stresin, pasi magnezi redukton çlirimin e hormoneve të stresit. Si alternativë ndaj bukës, mund të përdorni për shembull edhe bullgur.

Nr. 4: Produkte qumështi

Ushqimet që nxisin gjumin vijnë në të gjitha format dhe ngjyrat. Nëse nuk jeni vegan, bulmeti mund të bëhet miku juaj më i mirë.

Ato përmbajnë shumë triptofan, i cili është një aminoacid i rëndësishëm për trupin. Ato bëjnë të mundur që trupi të prodhojë serotoninë. Serotonina është një hormon i lumturisë që ju bën të lumtur dhe pengon ato mendimet e bezdisshme që vijnë gjithmonë në mbrëmje. Serotonina është gjithashtu e nevojshme për të prodhuar melatoninë.

Nr. 5: Fruta të thata

Opsioni vegan i produkteve të qumështit janë frutat e thata.

Frutat e thata përmbajnë gjithashtu aminoacidin esencial triptofan. Nëse dëshironi përfitimin e dyfishtë, mund t’i kombinoni gjithashtu të dyja. Për shembull, mund të përzieni frutat e thata me kosin tuaj dhe përveç efektit që nxit gjumin, keni edhe një ushqim të shijshëm për mbrëmjen.

Kushdo që ende beson se yndyra është gjithmonë e keqe për trupin, nuk është marrë si duhet me të ushqyerit. Sepse yndyra e shëndetshme, siç gjendet në frutat e thata, perimet dhe frutat, nuk është aspak e dëmshme, por një pjesë e rëndësishme e një diete të ekuilibruar.

Nr. 6: Avokado

Një listë e ushqimeve që nxisin gjumin nuk do të ishte e plotë pa avokado. Këto gjithashtu përmbajnë shumë magnez, i cili siguron që muskujt të relaksohen. Ju mund ta dalloni mungesën e magnezit nga fakti se muskujt dhe nervat tuaj provokohen shumë lehtëshëm. Kjo krijon shqetësim të brendshëm dhe e bën më të vështirë për ju të bini në gjumë.

Përveç kësaj, magnezi mund të përshpejtojë rigjenerimin e muskujve dhe në këtë mënyrë të shkurtojë dhimbjen e muskujve.

Ushqimi që nxit gjumin Nr. 7: Çaji

Kush nuk e njeh? Çaji i mirë, qetësues i vjetër. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të zgjidhni një lloj qetësuesi, si kamomili ose livando. Ndryshe nga çajrat e frutave, këto ende përmbajnë disa përbërës aktivë që qetësojnë trupin tuaj.

Veçanërisht kamomili është i përshtatshëm për shkak të antioksidantit. Kjo lidhet me receptorë të ndryshëm në trurin tuaj, të cilët mund t’ju bëjnë të bini në gjumë më shpejt.

Nr. 8: bananet

Tani kemi ardhur në kulmin e listës së ushqimeve që nxisin gjumin: bananet. Nuk ka asgjë që ky frut nuk mund të bëjë. Ai përmban shumë magnez, kalium dhe vitamina. Këtu gjendet edhe aminoacidi triptofan, i cili njihet si përgjegjës për aftësinë e trupit për të prodhuar melatoninë. Në kombinim me magnezin dhe kaliumin, temperatura e trupit ulet dhe ekuilibri hormonal rregullohet.

Nuk është çudi që e keni më të lehtë të relaksoheni pasi keni ngrënë një banane. Përveç kësaj, presioni i gjakut ulet dhe sigurohet një tretje më e mirë.

Në këtë mënyrë, trupi juaj mund të përqendrohet në mënyrë të përsosur dhe nuk pengohet të bjerë në gjumë ose t’ju dalë gjumi gjatë natës nga faktorë të tjerë.

Nr. 9: Erëza të caktuara

Ju gjithashtu mund të bëni vetë ushqime që të nxisin gjumin, thjeshtë duke përdorur erëza. Erëzat gjithashtu mund të ndihmojnë për të patur një gjumë të qetë. Erëzat e përshtatshme përfshijnë kardamom, i cili mbështet tretjen.

Karafili ka të njëjtin efekt. Tani varet vetëm nga shija juaj personale. Ju gjithashtu mund të përgatisni një përbërje për gjumë thjeshtë duke i përzierë erëzat në një pije sipas dëshirës tuaj.

Çfarë NUK duhet të konsumoni para gjumit:

Siç u përmend në fillim, ka edhe ushqime që duhet t’i shmangni para se të flini.

Edhe pse produktet e qumështit janë të mira për të fjetur, duhet të shmangni djathrat e pjekur si Camembert, Gouda, Mozzarella ose Parmesan. Mëlçia, peshku i konservuar, sallami, turshitë, ullinjtë dhe çokollata janë gjithashtu disa nga ushqimet të cilave duhet t’u qëndroni larg për të fjetur sa më mirë. Ato përmbajnë tiraminë dhe kjo ju mban zgjuar. Alkooli gjithashtu tingëllon si një ide e mirë në fillim, por në fund rezulton të jetë një mik i rremë. Alkooli ju ndihmon të bini në gjumë, por për fat të keq jo për të qëndruar në gjumë. E gjithë kjo nuk është aspak relaksuese.