Renea nuk arreston dot autorin e dy vrasjeve

443
Rreth dy vjet pas vrasjes së ndodhur në Ungrej të Lezhës, për të cilën u akuzua një i shumëkërkuar i Interpol Tiranës, policia bie në gjurmët e tij. E rrethon diku në zonën ku është lindur dhe rritur, ndërsa nga Tirana nisen forcat RENEA. Përballja me të kërkuarin ndodh orëve të para, ndërsa RENEA është pritur me breshëri plumbash nga ana e të kërkuarit. Në fakt, Petrit Dushin, 44-vjeçarin nga Kaçinari i Mirditës, e njeh pakkush nga ana e radhëve të bluve, të cilët edhe e kanë patur të vështirë të bëjnë të mundur arrestimin e tij.
Ai ka qëlluar mbi ta, duke bërë të mundur të zhvendoset për në zonën e Oroshit, duke iu afruar maleve, atje ku edhe ndjehet më i sigurtë, pasi policia do ta ketë mjaft të vështirë të ndërhyjë. Sipas të dhënave të para, jopolicore, bëhet me dije se policia e shkuar nga Tirana ka përdorur të gjithë mekanizmat për të negociuar me Dushin, por nuk ia ka arritur, për pasojë është mbyllur operacioni ditën e djeshme. Sipas të dhënave policore mësohet se Dushi ka me vete armatim të rëndë, ndërsa ka informacione se mund të jetë edhe i plagosur, pasi policia u përgjigj me armë në momentin e parë që e ka rrethuar në një lokal fshati, nga ku Dushi është larguar duke shkëmbyer zjarr me policinë.
Sigal