Ja si do të jetë moti ditën e mërkurë

200
Sigal

Dita e merkure parashikohet të ketë mot me alternime vranesirash dhe intervale kthjellimi. Në veriperëndim të vendit reshje shiu të herpasherëshme me intensitet të ulët, ndërsa në orët e pasdites reshjet e shiut shtrihen edhe në pjesën tjetër të territorit. Në mbrëmje në veriperëndim reshjet fitojnë intensitet deri të lartë në formën e shtrëngatave.

Era nga kuadrati i jugut me shpejtësi mesatare 1-8m/sek, e cila hera-herës përgjatë vijës bredgetare dhe zonave luginore fiton shpejtësi deri në 18-20m/sek. Valëzimi në det i forcës 5-6 ballë.

Temperaturat parashikohen në:

zonat malore 4°C deri në 16°C

zonat e ulëta 7°C deri në 20°C

zonat bregdetare 8°C deri në 21°C