U qëllua disa herë me thikë në takimin elektoral, ndërron jetë deputeti

55
Sigal

Sir David Amess, një ligjvënës veteran në parlamentin britanik, ka vdekur pasi u godit me thikë disa herë në një takim me zgjedhësit e tij. Një person është arrestuar në vendin e ngjarjes.

Sky News së pari raportoi se deputeti u sulmua të premten në një kishë në Leigh-on-Sea, një qytet rreth 40 milje në lindje të Londrës. Policia më vonë konfirmoi se Amess kishte vdekur në vendngjarje.

Amess po mbante një operacion elektoral – një takim i rregullt ku banorët mund të lobojnë tek përfaqësuesi i tyre – në Kishën Metodiste Belfairs kur një burrë i paidentifikuar thuhet se hyri në ndërtesë dhe e goditi me thikë. Një ambulancë ajrore u pa duke mbërritur në vend.

Në një deklaratë të postuar në Twitter, Policia e Essex konfirmoi: “Ne u thirrëm në një adresë në Eastwood Road North pak pas orës 12.05 të mëngjesit sot. Ne morëm pjesë dhe gjetëm një burrë të plagosur. Ai u trajtua nga shërbimet e urgjencës, por, për fat të keq, ai vdiq në vendngjarje. “