Spanjë/ Hëngri kërpudha në një restorant luksoz, vdes gruaja e helmuar

326
Sigal

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Spanjë. Një grua 46 vjeçare vdiq pasi u ushqye me kërpudha në një restorant luksoz.

Maria Jesus Fernandez Calvo, së bashku me familjen festonte ditëlindjen e burrit të saj në RiFF, restorant spanjoll i njohur për kuzhinën eksperimentale.

Së bashku me të u shtruan edhe 11 persona për helmim pasi hëngrën të njëjtën pjatë.

I njohur nën emrin Morchella, kërpudha e cila dyshohet se ka shkaktuar helmimin është pjesë e një specieje të veçantë që mund të konsumohet, por vetëm pas gatimit të kujdesshëm. Nëse hahet i papërpunuar, liron hydrazine, një substancë që është potencialisht vdekjeprurëse për njerëzit.

Restoranti aktualisht i është nënshtruar konfiskimit, por hetuesit nuk duan të arrijnë përfundime të nxituara dhe ende duhet të konstatojnë nëse vdekja e gruas është në të vërtetë për shkak të kërpudhave.

Disa kërpudha të gatuara në restorant u nënshtruan testeve toksikologjike. Mbetet për t’u parë nëse ajo ishte një gatim i papërshtatshëm ose që janë propozuar në menunë e kërpudhave helmuese.