SHBA, “Florence”, evakuohen më shumë se 1.7 milion banorë

423
epa07014636 People make pictures of the Atlantic Ocean at sunrise, less than two days before Hurricane Florence is expected to strike Wrightsville Beach, North Carolina, USA, 12 September 2018. Hurricane Florence is a category 4 storm on the Saffir-Simpson Hurricane Wind Scale, with winds toping 165 miles per hour. No category 4 hurricane has ever made landfall in North Carolina. EPA/JIM LO SCALZO
Sigal

Autoritetet amerikane kanë urdhëruar evakuimin e më shume se 1.7 milion njerëzve nga zonat më të rrezikuara në Shtetet e Karolinës së Jugut, Karolinës së Veriut dhe të Virginia pas mbërritjes së uraganit Florence , që pritet ta ketë kulmin e tij rreth të enjtes dhe të premtes.

Ndër të tjera forca e stuhisë ka rënë nga 4 në 2, por rreziku mbetet i madh. Sipas shërbimit meteorologjik kombëtar, uragani do të godasë një zonë ku jetojnë më shumë se 10 milion njerëz.