Protestat anti-qeveritare në Malin e Zi, Serbi dhe Shqipëri frymëzojnë shpresat e ‘Pranverës Ballkanike’

423
Sigal

Liderët e Evropës Lindore ndeshen me akuza për korrupsion dhe lidhje me krimin e organizuar

E gjitha filloi me një video të postuar në mediat sociale: një regjistrim sekret nga viti 2016 që duket se tregon një biznesmen të mirënjohur lokal mbi një zarf që përmban një shumë të parave të gatshme për një bashkëpunëtor partiak të udhëheqësit të vjetër të Malit të Zi. Biznesmeni i shquar, një ish-mik i ngushtë dhe i besuar i presidentit malazes Milo Gjukanoviç, nxori ​​videon në fund të vitit të kaluar në hakmarrje për akuzat e ngritura kundër tij për mashtrim dhe pastrim parash, të cilat e kanë nxitur atë të ikte në Londër për të shmangur ndjekjen penale.

Biznesmeni, Dushko Knezeviç, gjithashtu lëshoi ​​gradualisht një seri dokumentesh që akuzonin presidentin dhe partinë e tij në pushtet për korrupsion, kronizëm dhe shpërdorim të detyrës, duke pretenduar se ai kishte arkëtuar miliona dollarë për Z. Gjukanoviç dhe partinë e tij në pushtet, kështu që autoritetet tashmë bëjnë një sy të verbër ndaj bizneseve të tij të dyshimta. “Çështja zarf” ka shkaktuar javë protesta kundër Gjukanoviçit, duke kërkuar dorëheqjen e një prej udhëheqësve më të gjatë të Evropës pas pothuajse 30 viteve të tij në pushtet.

Demonstrata anti-qeveritare erdhi pasi që protesta të ngjashme po ndodhnin në Serbinë dhe Shqipërinë fqinje, ku demonstruesit po kërkojnë edhe largimin e udhëheqësve të cilët ata akuzojnë për sundimin autokratik dhe korrupsionin pavarësisht ofertave të tyre të shpallura për të anëtarsuar vendet e tyre në Bashkimin Evropian. Shpërthimi pothuajse i njëkohshëm i lëvizjeve të forta anti-qeveritare në rajon ka nxitur të flitet për një “Pranverë Ballkanike”, në lidhje me një valë proteste dhe revolucionesh në të gjithë botën arabe në vitin 2010. Derisa asnjë nga protestat e deritanishme nuk ka arritur të shkëpusë udhëheqësit e Ballkanit, ata kanë inkurajuar rezistencën qytetare dhe kanë tronditur kontrollin e tyre të fuqishëm mbi fuqinë dhe mbështetjen që ata po marrin në Perëndim.

Në Malin e Zi, zoti Gjukanoviç ka kohë që hasi akuza për korrupsion dhe lidhje me krimin e organizuar.  Videoja e fundit është parë si goditja më serioze ndaj sundimit të tij të deritanishëm. Z. Gjukanoviç mohoi akuzat, në një intervistë me Associated Press duke thënë se partitë e opozitës pro-ruse dhe “faktorët e huaj” janë ata që fshihen pas protestave edhe pse ato janë të udhëhequra zyrtarisht nga grupe qytetare.

Ai sugjeroi se protestat kanë për qëllim çarmatosjen e liderëve pro-BE dhe kthimin e Ballkanit nga Perëndimi në favor të lidhjeve më të ngushta me Rusinë. “Unë mendoj se (në të gjithë Ballkanin) kjo në thelb nuk është një lëvizje” pranverore “, por një lëvizje e zymtë vjeshte,” tha ai.  “Ne po flasim këtu për përpjekjet për të ndaluar Ballkanin” nga bashkimi me BE. ” Organizatorët protestues të Malit të Zi këmbëngulën se demonstrimet përfaqësojnë një lëvizje të sinqertë qytetare pa ndonjë ndikim të partisë së huaj apo të opozitës.

Tubimet e tyre javore kanë tërhequr mijëra njerëz në tubimet më të mëdha në vite. “Shkaku ishte ai zarf që ishte dhënë nga një biznesmen i cili i përkiste zemrës së regjimit të ish kryetarit të Podgoricës, me qëllim të ryshfetit të votuesve” në 2016 zgjedhjet parlamentare, tha Dzemal Peroviç, një organizator i protestave në kryeqytetin malazez  . “Qëllimi ynë është ndryshimi i regjimit,” tha ai.  “Një tranzicion paqësor nga një regjim i korruptuar që ka qenë në pushtet për 30 vjet dhe i cili ka fituar zgjedhjet përmes ryshfetit dhe manipulimit”.Që kur erdhi në pushtet në fund të viteve 1980, “Milo car” – siç quhet zakonisht në Malin e Zi – i ka quajtur të shtënat si president, kryeministër apo udhëheqës i partisë falë ndërrimit të tij midis posteve.

Por ai ka qenë gjithashtu një aleat i rëndësishëm perëndimor në kundërshtimin e ndikimit rus në rajon dhe më parë për ndarjen e ish-forcarit serb Slobodan Milosevic gjatë luftrave të viteve 1990.  Në Serbi, presidenti popullor Aleksandar Vuçiç e ka portretizuar veten si një udhëheqës pro-evropian duke u përballur me akuzat për të frenuar liritë demokratike dhe mediatike nshtëpi.  Tensionet politike u rritën muajin e kaluar kur protestuesit u shpërthyen në ndërtesën e televizionit shtetëror të zemëruar ndaj raportimit të stacionit që ata e konsiderojnë të paragjykuar.

Incidentet ishin të parat në muaj të marshimeve paqësore në të gjithë vendin që filluan pasi banditët rrahën një politikan opozitar në nëntor.  Demonstruesit po kërkojnë dorëheqjen e Z. Vuçiç, zgjedhje të lira dhe media të lirë,dhe më shumë demokraci.  Ata po planifikojnë një miting të madh javën e ardhshme në Beograd për të shtruar kërkesat e tyre. Vucic gjithashtu ka kërkuar të pakësojë protestat si një përpjekje nga opozita për të pushtuar pushtetin me forcë ndërsa mediat pro-qeveritare kanë qëlluar udhëheqësit e opozitës si asistentë të huaj. Partitë shqiptare të opozitës janë kthyer në rrugë që nga mesi i shkurtit duke bërë thirrje për dorëheqjen e qeverisë dhe një zgjedhje të parakohëshme.  Aty, opozita e qendrës së djathtë akuzon qeverinë e majtë të Partisë Socialiste të kryeministrit Edi Rama për korrupsion dhe lidhje me krimin e organizuar, të cilin qeveria e mohon. Këto protesta kanë qenë të dhunshme, me përkrahësit e opozitës shqiptare që vazhdimisht po përpiqen të hyjnë në ndërtesat e parlamentit apo të qeverisë në Tiranë dhe policia duke përdorur gaz lotsjellës dhe presione të ujit për t’i larguar ato. “Karakteristikat e përbashkëta të të gjitha këtyre protestave janë se njerëzit janë të pakënaqur me regjimet e gjata dhe të korruptuara, zemërime të akumuluara me vite, nëse jo me dekada”, tha analisti politik malazez Stevo Muk.

www.independent.co.uk