Prenotime rekord/ Anglia pritet të hapë pub-et pas 4 muajsh mbyllje

222
Sigal

Njerëzit në Angli do të dynden në pub-e këtë javë pas një kohe ndërprerje prej gati katër muajsh.

Vizitorët e pub-eve do të lejohen të pinë në Angli nga e hëna, për sa kohë që nuk formojnë grupe me më shumë se gjashtë persona. Në Skoci dhe Uells, dalja në natyrë do të rifillojë nga 26 Prilli.

Që kur Kryeministri Boris Johnson njoftoi udhërrëfyesin e tij për heqjen e kufizimeve të bllokimit, prenotimi i vendeve të hapura në pub-et dhe restorantet angleze për ditët e para pas rihapjes ka qenë i menjëhershëm, bizneset thonë se rezervimet janë në nivele rekord.

Por moti britanik, problemet me paratë dhe mungesa e hapësirës së mjaftueshme në natyrë për të përmbushur kërkesat e qeverisë do të thotë që shumica e lokaleve nuk do të hapen të paktën deri më 17 maj.

“Ne mendojmë se afërsisht një e treta e pub-eve do të hapet të hënën, dhe ndoshta vetëm një e treta e tyre do të jetë fitimprurëse,” tha James Calder, shefi ekzekutiv i Shoqatës së Pavarur, e cila përfaqëson 830 birrari të pavarura artizanale në të gjithë Britaninë.