Mbi 10 persona të vdekur nga një sulm vdekjeprurës në Somali

359
Sigal

Të paktën 10 vetë janë vrarë në një betejë njëditore në kryeqytetin e Somalisë, Mogadishu, që filloi me një bombardim makinash nga grupi xhihadist al-Shabaab. Ndërkohë që lufta është ende në vazhdim e sipër, shkruan AFP.

Një luftëtar i Shabaab shpërtheu bombën në makinë të enjten vonë, një shpërthim i madh që rrëmbeu pjesën e përparme të një hoteli të madh dhe nxiti një flakë të madhe që ndezi disa makina në një rrugë.

“Më shumë se 10 vetë janë vrarë,” tha Abdirahman Ali, një oficer i sigurisë kombëtare.

“Operacionet e shpëtimit janë ende në vazhdim e sipër, kështu që numri i të vdekurve mund të jetë më i lartë, sepse mund të ketë ende trupa nën mbeturinat”.