Ishulli Kos, hedh të birin në det për të shpëtuar refugjatët e tjerë

455
Një tjetër tragjedi ka ndodhur në ishullin grek të Kosit ku një varkë me 14 persona është mbytur duke u marrë jetën dy fëmijëve. Refugjatët e tjerë arritën të shpëtonin në një farë mënyre por ka qenë e dhimbshme ajo që i ka ndodhur një prindi. Ai hodhi trupin pajetë të të birit në det në mënyrë që të lehtësonte peshën e varkës dhe t’u shpëtonte jetën të tjerëve. Trupi i fëmijës është gjetur më pas nga roja bregdetare greke. “Shpresojmë që autoritetet të gjejnë një zgjidhje, fëmiëjt tanë po vdesin në ems të detit”, tha një tjetër prind që kishte humbur fëmijën. Kryeministri grek Tsipras sulmoi pak ditë më parë BE-në duke thënë se ajo që po ndodh në Greqi është një trup për qytetërimin europian.
Sigal