Frika e pushtimit nga Rusia, linjat ajrore nisin pezullimin e fluturimeve për në Ukrainë

206
Sigal

Linjat ajrore sot filluan pezullimin e fluturimeve për në Ukrainë dhe qeveria e vendit thuhet se ndaloi hyrjen për qytetarët rusë për shkak të frikës së një pushtimi.

Transportuesi holandez KLM njoftoi se do të ndalonte fluturimet deri në një tjetër njoftim, mes ndjeshmërisë në Holandë ndaj rrezikut të mundshëm në hapësirën ajrore të Ukrainës pas rrëzimit të aeroplanit MH17 në vitin 2014 ndërsa ai fluturonte mbi territorin e mbajtur nga rebelët e mbështetur nga Rusia.

Frika ndërkombëtare për një pushtim rus në shkallë të gjerë rrezikon tani mbylljen e rrugëve të transportit nga Ukraina. Avianews paralajmëroi se Ukraina së shpejti mund të bëhet një “zonë e ndaluar fluturimi” për avionët komercialë.

lexo edhe: Ministria e Jashtme u bën thirrje shqiptarëve të Kosovës të largohen nga Ukraina

Nëse nuk arrihet një marrëveshje midis Ministrisë së Infrastrukturës së Ukrainës dhe linjave ajrore ndërkombëtare, Ukraina gradualisht do të mbyllet për trafikun ajror. Fluturimet e mbetura komerciale për në dhe nga Ukraina do të fillojnë duke u ndaluar nga nesër.

Fotot treguan dhjetëra njerëz që prisnin të hipnin në një aeroplan në aeroportin e Kievit, ndërsa qindra të tjerë prisnin të kontrolloheshin. Ata po largohen pasi SHBA dhe Britania e Madhe, së bashku me vendet e tjera evropiane, paralajmëruan qytetarët e tyre që të largohen nga Ukraina sa më parë të munden. Edhe pse shumë nga 6,000 britanikët në Ukrainë tashmë janë larguar, disa janë të bllokuar në vend ndërsa presin që të lëshohen pasaportat për foshnjat e tyre të porsalindura.

Thirrja Putin-Biden, pas një telefonate mes Putinit dhe presidentit francez Emmanuel Macron më herët gjatë ditës, erdhi në një moment kritik për atë që është bërë kriza më e madhe e sigurisë midis Rusisë dhe Perëndimit që nga Lufta e Ftohtë. Zyrtarët amerikanë besojnë se kanë vetëm pak ditë për të parandaluar një pushtim dhe gjakderdhje të madhe në Ukrainë.

Ndërsa SHBA-të dhe aleatët e saj të NATO-s nuk kanë plane të dërgojnë trupa në Ukrainë për të luftuar Rusinë, një pushtim dhe sanksione ndëshkuese që do të rezultojnë mund të kenë jehonë përtej ish-republikës sovjetike, duke ndikuar në furnizimet me energji, tregjet globale dhe balancën e energjisë në Evropë.