16 të vdekur, pas një sulmi në bazën ajrore në Pakistan

424
Militantët kanë vrarë të paktën 16 besimtarë në një xhami brenda një baze forcash ajrore në Peshavar të Pakistanit, thonë zyrtarët.
Personat e armatosur sulmuan rojet dhe më pas hynë në bazën ajrore Badaber dhe sulmuan xhaminë, tha gjenerali major Asim Bajva.
Ai tha se forcat e sigurisë vranë 13 militantë dhe po kërkojnë për të armatosur të tjerë.
Talebanët pakistanezë thanë se e urdhëruan ata sulmin. Peshavar ka qenë vazhdimisht objekt sulmi nga militantët.
Dhjetorin e kaluar, më shumë se 150 studentë e mësues u vranë kur talebanë të armatosur hynë në një shkollë në qytet.
Sigal