Shi, stuhi e ulje temperaturash, moti për pesë ditët e ardhshme

275
Sigal

Java e ardhshme do të karakterizohet nga reshjet e shiut.

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bën me dije se do të ketë shtrëngata shoqëruara me stuhi. Mesjava duket se do të jetë më e ngarkuar me reshje.

Parashikimi:

Dita e hënë parashikohet të ketë mot me alternime kthjellimesh dhe vranësira. Reshje shiu me intensitet të ulët në pjesën veriore të vendit deri në mesditë.

Dita e martë mot me kthjellime dhe vranësira, reshje shiu me intensitet të ulët në veriperëndim-perëndim të vendit. Në mbrëmje reshjet shiut do të shtrihen përgjatë vijës bregdetare me intensitet të ulët.

Dita e mërkurë parashikohet me reshje shiu që në orët e para të 24-orëshit me intensitet mesatar e lokalisht përgjatë vijës bregdetare e ultësirës perëndimore reshje me intensitet deri të lartë.

Reshje në formën e shtrëngatave dhe stuhive shoqëruar më shkarkesa elektrike.

Gjatë ditës reshjet e shiut mbeten prezente të herëpashershme por humbasin intensitet.

Dita e enjte dhe e premte parashikohet të kenë mot me alternime kthjellimesh dhe vranësira të cilat gjatë orëve të para të 24 orëshit do të pasohen nga reshje shiu me intensitet të ulët të karakterit lokal përgjatë vijës bregdetare.